Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Supernova: dron jako inteligentní míč

Drony už se staly zavedenými hračkami, takže vymyslet něco nového není moc snadné. Vývojářům společnosti Spin Master se to ale povedlo, když stvořili minidron Supernova, který nepotřebuje žádný ovladač ani smartphone, přesto si s ním můžete užít spoustu zábavy.

Spin Master je kanadská společnost, která už téměř čtvrt století zásobuje světový trh hračkami všeho druhu. Krátce po svém založení odstartovala řadu letadel, vrtulníků i pozemních strojů jménem Air Hogs, které jsou díky zajímavým schopnostem a nízké ceně oblíbené v desítkách zemí. Jedním z posledních produktů této řady je neobvyklý minidron Supernova, který nabízí úplně jiný druh zábavy, než jsme doteď byli u multikoptér zvyklí.

Nevšední je už samotné balení Supernovy, které vypadá tak trochu jako hlava mimozemšťana - krabici poskládané na způsob origami dominuje průhledná koule obsahující černou strukturu podobnou velkému pavoukovi. To je vlastní dron, nechme jej ale ještě chvilku stranou a podívejme se, co je v krabici dál. Moc toho není: návod, USB kabel a pár náhradních vrtulí.

Neobvykle vypadá i kvadrokoptéra. Kromě čtyř konzolek se stejnosměrnými motorky z trupu vybíhají i další čtyři, které nesou kulovou klec z pružného plastu chránící stroj ze všech stran. Na rovníku koule jsou čtyři čidla indikující překážky v okolí. Na trupu je bílá kopule s LED signalizující stavy stroje, na spodní části vypínač a nabíjecí konektor. Stačí do něj zastrčit kablík, jehož druhý konec připojíme k USB konektoru počítače nebo běžné nabíječky (vypínač musí být ve stavu "off") a rudě blikající kopule prozradí, že Supernova shromažďuje energii k letu.

Když kopule vymění rudé blikání za stálé zelené světlo, můžete letět - takže se asi začnete shánět po ovladači, nebo aspoň po adrese odkud stáhnout ovládací aplikaci do smartphonu. A teprve v téhle chvíli už od pohledu nevšední stroj přijde se svým největším překvapením: nic takového nepotřebujete, protože Supernova umí poslouchat pouhá gesta rukou. Není sice prvním dronem, který je takovou funkcí vybavený (dokáže to třeba Spark nebo Mavic Air), ale dělá to neobvyklým způsobem: pomocí pohybů dlaní kolem její kruhové klece si s ní můžete hrát jako s míčem vybaveným vlastní inteligencí.

Ke startu stačí zapnout vypínač a Supernovu prostě upustit z ruky. Nemusíte se o ní bát, protože motory nastartují dřív než se dotkne země. Když k ní potom přiblížíte ruku, bude reagovat podle toho, jak to uděláte. Může se od ní vzdalovat, může nad ní stoupat, může se roztočit na místě, nebo oblétat vaši hlavu... Zkrátka a dobře: pomocí kombinací různých pohybů dlaní kolem její kruhové klece si s ní ve vzduchu můžete hrát jako s míčem vybaveným vlastní inteligencí nebo si s ní dokonce zatančit, jak ukazuje tohle video. V návodu najdete několik desítek gest, na které poslouchá, sami můžete vymýšlet a zkoušet další. Inspirací mohou být i videa na YouTube, jako je třeba tohle.

Díky pružné kleci Supernova chrání nejen sebe, ale i toho, kdo si s ní hraje, protože neúmyslný kontakt s rotujícími vrtulemi je naprosto vyloučený. Na rozdíl od mnoha jiných dronů vám přitom poměrně nízký tah motorků lehkého strojku nerozhází byt ani nezvíří prach, je proto ideální především pro létání doma. Naopak venku si s ní raději hrajte teprve až se s ní dokonale sžijete, protože v nezkušených rukách někdy umí být poněkud nevyzpytatelná.

Supernova je zkrátka elektronická hračka, která hodně vydrží a podněcuje fantazii, takže hned tak neomrzí - výrobce ji doporučuje pro děti od věku 8 let. A zrovna teď v předvánočním čase může leckterému rodiči nebo prarodiči vyřešit otázku, co dát potomkovi pod stromeček.

 

Základní údaje:

průměr: 120 mm

hmotnost: 50 g

doba nabíjení: cca 30 min

doba letu: 5 až 7 min

cena: 1100 Kč

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnosobota, 10 listopad 2018 18:02
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte