Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI Smart Controller - konečně ovladač s obrazovkou

Kdo zažil létání s ovladači, které mají přímo vestavěný displej palubní kamery, ten si na systém DJI využívající externí smartphony, těžko zvyká. Přední výrobce dronů to nyní napravil produktem DJI Smart Controller. Je určený pro drony s přenosovým systémem OcuSync 2.O, především tedy pro Mavic 2 Pro a Zoom. Prodává se jak v kompletu s nimi, tak i samostatně.

 Ovladače, které používají pro řízení dronu smartphony, mají jedinou výhodu, a tou je úspora (i když je otázka, jestli víc na straně výrobce nebo uživatele). Zbytek už jsou ale jen samé nevýhody: externí zařízení určené k něčemu jinému do systému vnáší nespolehlivost, jas displeje smartphonů většinou nebývá nic moc a předletovou přípravu prodlužuje instalace mobilu na ovladač.

Na první pohled je tedy volba jasná, rozhodování ale trochu komplikuje cena Smart Controlleru, která na českém trhu činí 16 990 Kč. Pro běžného uživatele je to hodně - ale Mavic 2 také není laciný a kvalitní ovladač je jednou z významných podmínek, aby se z každého letu v pořádku vrátil. Zásada "nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit laciné věci" v případě dronů platí víc než kde jinde.

Trochu složitější je odpověď na otázku, jestli je lepší k Mavic 2 použít externí monitor Crystal Sky, který v provedení s úhlopříčkou 5,5 palce má srovnatelné parametry, nebo integrovaný ovladač Smart Controller. Kromě osobních zkušeností se Smart Controllerem se tu proto budu zabývat porovnáním obou zařízení. Kompletní oficiální parametry ovladače jsou na internetu snadno k nalezení, například zde.

Sky Controller má stejný jas a stejnou úhlopříčku displeje jako CrystalSky 5,5°, který je ovšem levnější (na českém trhu 14 990 Kč). Ten má ve spojení s ovladačem také stejný dosah a stejný přenosový systém. Sky Controller je ale kompaktní, menší a podstatně skladnější než kominace Crystal Sky s ovladačem. To je velká výhoda při dopravě, jakékoliv manipulaci, při přípravě k letu i při samotném létání.

To ale není zadarmo - a teď nemyslím jen cenu. Už při vybalování si všimneme, že Smart Controller nemá externí odpojovací akumulátor, ale vestavěné baterie. Jejich celková kapacita 5000 mAh podle údajů výrobce stačí na 2,5 hodiny. Což je sice docela hodně, ale ne vždycky to musí stačit, zvlášť pokud máte k dronu hodně nabitých akumulátorů a létáte daleko od zásuvek. Výměnný akumulátor Crystal Sky má kapacitu sice prakticky stejnou (konkrétně 4920 mAh), ale pro náročnější létání si můžete opatřit druhý, nebo dokonce třetí, během létání vybité nabíjet (třeba v autě) a podobně.

Další nepřehlédnutelnou změnu představují antény. Nejsou vpředu, ale pod ovladačem a nejsou pohyblivé každá zvlášť - takže vlastně jde o jednu dvojitou anténu. Při přepravě je sklopená, při letu vyklopená dolů nebo dopředu. Někdy to znamená pro optimální nastavení natáčet celý ovladač, ale naštěstí ne často a ne tak, aby to bylo nepohodlné.

Je tu ještě jedna ergonomická zvláštnost - aspoň pro ty, kdo byli dosud u produktů DJI zvyklí, že ovládací joysticky jsou blíž, zatímco obrazovka dál. Ve skutečnosti u konkurence, která prodává ovladače s integrovaným zobrazovacím zařízením už dávno (především Yuneec), je takové uspořádání běžné a má své přednosti. Není těžké si na to zvyknout.

Při prvním spuštění následuje u DJI obvyklý výslech, registrace, zadávání hesel a podobné radovánky, při nichž mimo jiné zjistíte, že v Číně už zaznamenali existenci Česka. Prahu ale zatím pořád ještě přehlížejí, takže při volbě časového pásma musíte sáhnout po nějaké blízké zahraniční metropoli. Pokud jste Smart Controller koupili samostatně, musíte ho před prvním letem s dronem spárovat. Je to otázka několika málo hmatů.

Při létání oceníme osvobození od propojovacích kabelů, malé rozměry, velký jas, všechna tlačítka pěkně pohromadě, i citlivý displej, ale třeba i možnost přes port HDMi připojit velký externí monitor. A spoustu dalších funkcí, o kterých si povíme zase někdy jindy. Teď si to jen shrňme: Smart Controller dělá z Mavic 2 ještě kompaktnější a mobilnější systém, než byl dosud - a to je co říct. Ale Crystal Sky dál zůstává ve hře, i když v konkurenci se Smart Controller bych už teď asi dal přednost vetší verzi s úhlopříčkou 7,85 palců. Jen škoda, že nemá také videovstup, což by možnosti jeho využití ještě znásobilo.

Popravdě řečeno, náročný (a finančně silný) provozovatel dronu nejspíš užije obojí: Sky Controller pro běžné menší akce, Crystal Sky při podnicích, na kterých se létá hodně, nebo daleko od civilizace.

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnočtvrtek, 21 únor 2019 22:30
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte