Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nové studie ukazují, co se stane, když vám dron spadne na hlavu

Strach veřejnosti z dronů se začíná blížit psychóze z útoků UFO v 50. letech minulého století. S pomocí některých senzacechtivých médií ho přiživují zástupci institucí snažících se pro sebe z veřejných zdrojů získat nemalé sumy pro údajný boj s hrozbou bezpilotních strojů - často kuriózními prostředky. Nechybí ani bizarní tvrzení údajných odborníků, že sotva kilogramová kapesní hračka unese nálož pro rozsáhlý teroristický útok. Ve skutečnosti některá přehnaně opatrná nařízení znemožňují podnikání v oboru, který má před sebou velkou perspektivu. Americká Federální letecká správa (Federal Aviation Administration, FAA, což je obdoba našeho Úřadu pro civilní letectví), proto objednala výzkum, který by zjistil, co se stane, když takový stroj někomu spadne přímo na hlavu. První část jeho výsledků začátkem května zveřejnilo konsorcium několika výzkumných agentur.

Poptávka dělá nabídku - a tak fotoagentury začaly médiím operativně nabízet záběry zkrvavených lidí s troskami dronu u hlavy. Scénky jsou pečlivě naaranžované, možná až moc, takže u zasvěcenějších budí nedůvěru. Jaká je tedy skutečnost?

Cílem zadání FAA bylo získat podklady pro vytvoření nové legislativy regulující provoz civilních bezpilotních prostředků. Čím dál víc soukromých společností připravuje projekty jejich komerčního využití (například doručovací služby), tomu však brání současné zákony zakazující lety dronů nad lidmi a zastavěnými plochami. Nová legislativa by měla podnikání s drony umožnit a současně minimalizovat rizika vyplývající z jejich provozu.

Na výzkumu zadaném FAA půldruhého roku pracovala organizace ASSURE (Alliance for System Safety of UAS, Aliance pro systémovou bezpečnost bezpilotních létajících prostředků). Jeho součástí byl bezpočet destrukčních testů na trhu běžně dostupných strojů, simulovaných srážek a počítačových modelů, které analyzovaly kinetickou energii při kolizích s dronem, její přenos a působení na lidské tkáně. K výsledkům se pak vyjadřovali odborníci nejen z FAA, ale také z kosmické agentury NASA, Ministerstva obrany, několika univerzit a výrobci dronů.

V závěrech studie se říká, že analýzy naznačují zbytečnou přísnost dosavadních omezení, která nejsou založená na praktických měřeních a skutečných hodnotách. Testy na figurínách například ukázaly, že náraz na lidské tělo nemá tak dramatické účinky jako srážka s kovovým nebo dřevěným předmětem stejné hmotnosti, protože drony se vyrábějí z pružných materiálů schopných pohltit značnou část energie nárazu. Největším zdrojem možných zranění jsou rotující vrtule, proto FAA bude požadovat, aby pro létání nad lidmi byly stroje vybavené jejich účinnými chrániči.

Závěry studie přivítal Brendan Schulman, zástupce největšího výrobce komerčních dronů, čínské firmy DJI: "Zpráva ASSURE je první studie rizik provozování malých dronů podložená vědeckými metodami. Potvrzuje to naše vlastní výsledky." DJI už dříve v tomto roce zveřejnila svou studii dokazující, že dosavadní legislativa není založená na exaktních měřeních. Výrobci a provozovatelé rekreačních i profesionálních malých dronů po FAA požadují úlevy, která má kategorie takzvaných mikrodronů s maximální hmotnosti 250 gramů i pro stroje do hmotnosti 2,2 kilogramy.

V květnu zveřejněná část studie je jen první z řady výzkumů zadaných FAA, které budou předcházet vzniku nové americké legislativy.

Podle serveru DroneII.com bude rok 2017 pro rozvoj tohoto segmentu rozhodující - mimo jiné i proto, že mnoho z těch, kdo byli zatím pouzí nadšenci, si už ověřili možnosti této technologie a budou se snažit své vědomosti proměnit v komerční úspěch. Svou příležitost pochopily také pojišťovací společnosti, obchodníci, vědci a pedagogové. Americké technologické firmy přitom zůstávají stále více pozadu za Čínou, kde obor nesvazují tak přísné předpisy, a jejíž výrobci mají navíc k dispozici obrovský a přitom stejně benevolentní asijský trh. V USA proto začínají nabývat na síle hlasy požadující, aby stát přestal vývojářům, výrobcům a provozovatelům dronů házet klacky pod nohy.

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:168669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59993 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:49554 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27576 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more