Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Americká armáda zakázala svým jednotkám používat drony od DJI

Čínská společnost DJI je momentálně nejúspěšnějším výrobcem spotřebních dronů na trhu a její stroje jsou stále více používány také ve státních organizacích a službách. Začátkem srpna ale velení americké armády zakázalo používat stroje této značky kvůli blíže nespecifikovaným bezpečnostním rizikům.

 

Dne 7. srpna vydal armádní orgán Army Aviation Directorate dokument, v němž zakazuje používat drony od DJI pro vojenské účely. Důvod byl specifikovaný pouze obecně jako "zvýšené riziko pro kybernetickou bezpečnost při používání výrobků DJI".

Oznámení se objevilo na serveru Small UAS News a armádní mluvčí na něj reagoval slovy:"Můžeme potvrdit, že nařízení bylo vydáno. Momentálně ho ale nemůžeme komentovat."

Někteří komentátoři soudí, že zákaz souvisí s dřívějším prohlášením jednoho ze zaměstnanců DJI, podle kterého společnost data získaná zákazníky pomocí jejích výrobků (videa a zvukové nahrávky z palubních kamer) dává k dispozici čínské vládě. Obzvlášť zajímavá jsou z tohoto hlediska právě data z armádních operací. Z podobného důvodu státní orgány USA v poslední době zostřují bezpečnostní opatření i vůči jiným produktům pocházejícím z Číny a z Ruska (v druhém případě jde hlavně o antivirové programy).

Zdroje blízké US Army to popírají a upozorňují spíš na riziko vyplývající z toho, že k datům z dronů DJI se snadno mohou dostat hackeři, objevují se na YouTube i bez svolení majitele dronu atd.

Mluvčí DJI reagoval slovy, že společnost vyrábí drony výhradně k mírovým účelům, a pokud se armádní složky kdekoliv na světě rozhodnou drony koupit a provozovat, DJI na to nemá žádný vliv.

V polovině srpna společnost DJI navíc reagovala oznámením, že v jejích dronech bude od září k dispozici zákaznický soukromý režim (Privacy Mode), při jehož zapnutí nebude možné pořízené nahrávky sdílet na sociálních sítích.

"To nabídne zvýšenou úroveň zajištění zákaznických dat i v případě využití našich dronů pro bezpečnostní účely, pro dokumentaci objektů, které jsou předmětem komerčního utajení, ve vládních službách a podobně," komentoval opatření mluvčí DJI. "Vyvíjeli jsme tuto funkci delší dobu, poslední události nás ale přiměly její vývoj urychlit."

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:165938 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:58566 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:43894 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:26662 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more