Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Lili se vrací - ale trochu divně

Není to zas tak dávno, co vzbudil velkou pozornost malý a odolný dron Lili určený hlavně pro outdoorové aktivity. Projekt nakonec nedopadl dobře, teď se ale Lili zase vrací. I když...

 

Lili byl startup, který roku 2015 nabídl dron snů - zvlášť ve srovnání s tím, co bylo v té době k vidění na trhu trh. Na rozdíl od tehdejších dronů připomínajících hodně přerostlé pavouky šlo tuhle věc strčit do kapsy od batohu, místo předletových obřadů jste ji jen vyhodili do vzduchu, sledování majitele bylo samozřejmostí, ale nevadila tomu ani voda...

Nepřekvapí proto, že zájem předčil všechna očekávání a zakladatelé startupu jen na předobjednávkách vybrali 34 milionů dolarů. Jenže uvedení na trh se opakovaně odkládalo, až nadějný projekt skončil katastrofou a peníze se musely vracet. Něco ale přece zůstalo: značka Lili, kterou loni koupila firma Mota Group, aby vzápětí uvedla na trh potomka Liliho. Pokřtila ho výmluvně Lili Nex Gen.

To vypadá nadějně, tím spíš že navenek se nový stroj tomu původnímu podobá jen částečně, je menší a v ledasčems jeho design připomene spíš Mavic Pro. A protože doba pokročila, má tentokrát 4K kameru, umí dělat 13 mpx fotky, má skládací ramena motorů i vrtule a další vymoženosti. Je dokonce levnější než někdejší jmenovec, který byl nabízen za 919 dolarů: v základním balení nyní stojí 499 dolarů (přibližně 10 500 Kč), s hodně bohatým příslušenstvím 899 dolarů (cca 18 600 Kč).

Tím ale dobré zprávy končí. Nový stroj vydrží ve vzduchu kratší dobu (udává se okolo 18 minut) a hlavně není vodotěsný, takže ztrácí to, co se na původním Lilim mnoha zájemcům líbilo nejvíc. Takže na surf s ním docela určitě nepůjdete a pro outdoor se hodí stejně dobře (nebo špatně) jako kterýkoliv jiný dron téhle kategorie. A to je jeho základní problém: na rozdíl od svého předchůdce mezi dnešní konkurencí poněkud zaniká.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173216 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61871 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54746 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29022 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more