Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony budou hledat lávové tunely na Měsíci a Marsu

Existence života jinde než na Zemi je jednou z největších výzev pro lidské poznání a 21. století dává šanci tuto zásadní otázku odpovědět. Mohou při tom asistovat i drony, protože americká kosmická agentura NASA ve spolupráci s institutem pro výzkum mimozemského života SETI testuje stroje, které budou hledat podzemní tunely na jiných planetách.

Výzkum kosmickými sondami prokázal, že na Marsu i na Měsíci existují podpovrchové tunely, které tu zanechala kdysi proudící láva. Vědci o ně mají mimořádný zájem, protože by mohly představovat ideální místo pro zakládání trvalých stanic: osadníci by v nich nebyli vystaveni kosmickému záření, dramatickému střídání teplot a dalším nepříznivým faktorům, které je ohrožují na povrchu. Předpokládá se také, že právě v lávových tunelech je velké šance na nalezení vody v tekutém stavu a primitivního mikrobiálního života. Přitom drony by pro výzkum lávových tunelů mohly představovat ideální prostředek.

obr: Dron pro výzkum lávových tunelů na Islandu

"Malý volně létající stroj se pro mapování podzemních dutin hodí lépe než cokoliv jiného, protože nepřichází do kontaktu s překážkami, ani s nestabilními povrchy, které se v takovém prostředí dají očekávat," konstatoval Andrew Horchler, jeden z šéfů start-upové technologické společnosti Astrobotics zabývající se vývojem robotů pro kosmické mise.

Americká kosmická agentura NASA už dřív vypracovala studii využití robotického vrtulníku při výzkumu Marsu, stále více se ale ukazuje, že létající stroj v podobě dronu by byl pro takovou práci vhodnější - jen s tím rozdílem, že na Měsíci, kde není atmosféra, by místo vrtulí měl trysky. Astrobotics proto ve spolupráci s NASA a SETI Institute (Search for Extraterrestrial Intelligence) vyvinula dron schopný navigace bez signálu GPS a vybavený lidarem - radarem schopným vytvářet 3D mapy dutiny, v níž se stroj pohybuje. Stroj pak úspěšně vyzkoušeli v lávovém tunelu Lofthellir na Islandu, na stejné lokalitě, kde před výpravami k Měsíci trénovali astronauté programu Apollo.

 

 obr: Vstup do lávového tunelu na Marsu a jeho výzkum dronem

"Dron od Astrobotics vybavený lidarem perfektně splnil všechna naše očekávání a vytvořil mapu lávového tunelu Lofthellir během několika minut," uvedl Pascal Lee z SETI Institute. "Získali jsme tak velmi přesný model tvaru dutiny i její rozměry, stejně jako upořádání skalních a ledových útvarů uvnitř. Pro využití na Měsíci a na Marsu bude muset systém ještě projít dalším vývojem, ale výzkum tohoto tunelu se stal prvním významným krokem na cestě k vytvoření takových dronů."

 

Jan A. Novák

obr: 3D mapa lávového tunelu na Islandu vytvořená dronem

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:167528 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59465 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:47874 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27249 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more