Informační portál o světě bezpilotních prostředků

České robotické drony budou soutěžit v americkém podzemí

Tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pojede obhajovat úspěch v robotické soutěži DARPA Subterranean Challenge. Při soutěži budou pozemní roboty spolupracovat s autonomními drony při průzkumu obtížně prostupných podzemních prostor.

V srpnu loňského roku dokázal tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) zvítězit mezi nesponzorovanými týmy v soutěži DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit a obsadil celkově 3. místo. V nadcházející soutěži, která bude probíhat od 18. do 27. února ve státě Washington (USA), budou odborníci z CTU-CRAS se svými roboty zdolávat vícepodlažní terén, což s sebou přináší úskalí při přechodu mezi podlažími po velmi strmých a úzkých schodech, možným ale velmi obtížným průletem vertikální šachet, nebo nové objekty k detekci, a to včetně lokace zdroje úniku nebezpečného CO2.

Tým CTU-CRAS vědců a studentů z katedry kybernetiky a z katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyvíjí multirobotický systém pro operace v předem neznámém prostředí, například v oblasti postižené katastrofou. Díky soutěži Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) lze otestovat systémy autonomních spolupracujících robotů, které bez lidské asistence dokáží prozkoumat podzemní prostory v podmínkách věrně napodobujících reálnou akci.

K účasti v dalším kole soutěže DARPA se vyjádřil doc. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu CTU-CRAS, zároveň i vedoucí katedry kybernetiky na FEL ČVUT: "Účast v dalším kole je pro nás výzvou především z pohledu nového typu terénu. Na autonomním řízení robotů při přejezdu překážek, např. schodů, dlouhodobě pracujeme. Pro lepší 3D mapy prostředí jsme zintenzivnili spolupráci s robotickou laboratoří NORLAB z University Laval v Quebecu. Kolegové z Kanady s námi spolupracovali i dříve, ale tentokrát se k nám připojí i osobně přímo v místě soutěže."

"Od minulého kola naši studenti na projektu intenzivně pracují a v únoru tak mimo jiného očekáváme nasazení vylepšené metody inicializace lokalizačního rámce a komunikačních protokolů. Také se chystáme nasadit výpočetně efektivní 3D mapování, které je rozšířením diplomové práce studenta Ing. Jana Bayera. Ta byla před nedávnem vyhlášena jako nejlepší IT diplomová práce roku, " doplňuje prof. Jan Faigl z katedry počítačů.

"Nejnovější algoritmy, které nám pomáhají vítězit v soutěži zároveň učíme i naše magisterské a bakalářské studenty. Například metody hlubokého strojového učení umožňující detekovat objekty a stavět 3D mapy prostředí učíme v předmětech Autonomní Robotika či Vidění Robotů, nebo metody pro plánování pohybu robotů v předmětech Umělá Inteligence pro Robotiku nebo Kybernetika a Umělá Inteligence. Proto se do projektu zapojuje stále více našich studentů již v průběhu jejich studia," doplňuje doc. Karel Zimmermann z katedry kybernetiky.

V konkurenci týmů nejlepších světových pracovišť včetně MIT, ETH, JPL, UCB, CalTech, KAIST, GeorgiaTech, OregonState, UPenn nebo CMU budou vědci z FEL ČVUT také bojovat o zajímavé finanční odměny. Vítěz si odveze 500 000 $, druhé místo je honorováno 250 000 $ a třetí pak 100 000 $.

Podporu týmu CTU-CRAS vyjádřil také děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, prof. Petr Páta: "Jsem rád, že můžu jako děkan podpořit takto kvalitní výzkum, který bude mít jistě i přesah do praxe a navržené systémy budou moci pomáhat například záchranným složkám v situacích, kdy budou ohroženy lidské životy."

V soutěži budou nasazeny jak pozemní, tak i létající roboty různých typů i velikostí. Roboty jsou vybaveny pokročilou senzorickou technikou zahrnující všesměrové kamery, stereo-kamery, nebo lidary. Cílem je vyvinout systém pro efektivní spolupráci robotů s různými schopnostmi. Roboty budou mapovat neznámé prostředí a hledat objekty, to vše v prostředí bez GPS a jen s velmi omezenou vzájemnou komunikací. Žádoucí je co největší míra autonomie, veškeré potřebné výpočty proto probíhají přímo na robotech.

Více informací o účasti CTU-CRAS na soutěži DARPA je k dispozici na webu týmu zde.

 

Libuše Petržílková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 731 077 387

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more