Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Vrcholí přípravy na soutěž dronů v Abú Dhabí

Od 23. do 25. února pořádá v Abú Dhabí Univerzita Khalifa mezinárodní robotickou soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC). Tým vedený vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) spolupracujícími s výzkumníky z univerzit v Pensylvánii a v New Yorku se probojoval do jejího finále. Aby mohl obhájit vítězství z roku 2017, testuje již déle než měsíc drony v pouštních podmínkách.

Pouštní bouře, jiné optické podmínky a všudypřítomný písek. To jsou překážky, které chtějí odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT překonat před samotným startem v prestižní soutěži. I proto se již déle než měsíc připravují ve Spojených arabských emirátech, kde soutěž proběhne.

Průběh příprav přiblížil vedoucí skupiny multirobotických systémů Dr. Martin Saska: "Během realizace jednotlivých úloh se jejich náročnost a komplexnost ukázala jako až neuvěřitelná. Pokud jsme v roce 2017 soutěžili ve dvou disciplínách, autonomní sběr objektů drony, nyní musíme řešit oddělených úloh osm, možná dokonce devět."

V první disciplíně má tým dronů za úkol ničit nafouknuté balónky a zároveň odebírat pořadatelskému dronu, který letí rychlostí 8m/s, za letu malý balónek. Ve druhé disciplíně má tým dronů za úkol stavět zeď, zároveň ale má svou zeď stavět i pozemní robot, což vyžaduje úplně jiný robotický přístup. A kromě toho je nutné některé velké cihly nosit kooperativně více drony najednou, což opět vyžaduje jiné mechanismy řízení a koordinace.

Ve třetí disciplíně jsou takovéto komplexní robotické úlohy dokonce čtyři. Tým dronů má za úkol autonomně lokalizovat požár na fasádě budovy a hasit jej s pomocí neseného hasicího zařízení.

Úplně odlišnou úlohou je paralelní nasazení dronů pro hašení uvnitř jednotlivých místností, kde se drony bez GPS musí zcela autonomně vyhýbat překážkám, létat úzkými okny a dokonce i v kouři. Některé z ohňů je navíc nutné hasit pozemním robotem s jinými senzory a hasicím mechanismem. A aby toho nebylo málo, v aréně budou rozmístěny ještě velké pozemní ohně, které je nutné hasit speciální hasicí dekou nesenou drony.

"Nicméně právě složitost úloh nás nutí vybudovat určitě jeden z nejkomplexnějších robotických dronových systémů, který byl nejen v rámci ČR nasazen v reálných podmínkách," říká Martin Saska.

"Právě nyní sedím na úpatí rozlehlé písečné duny, kde systém testujeme, a je úžasný pocit sledovat takové množství létajících robotů kolem sebe, ale hlavně tolik nadšených mladých lidí, kteří systému dávají život. Věřím, že vyvinutá technologie a získané neocenitelné zkušenosti poslouží zpětně i českým firmám, které uvažují o nasazení autonomních dronů ve svém podnikání tak, jako se to podařilo po minulém ročníku soutěže, " uzavřel Martin Saska své úvahy o praktické využitelnosti jednotlivých systémů, které jsou pro soutěž MBZIRC vyvíjeny studenty a vědci ČVUT.

Podporu týmu vyjádřil také děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Petr Páta. K účasti v soutěži uvedl: "Jsem rád, že se našim kolegům podařilo probojovat se až do finále těchto závodů a že jsme jako fakulta mohli tým maximálně podpořit. Samozřejmě bych byl rád, kdybychom vyhráli, ale už jen samotná účast v soutěži je pro nás vynikajícím výsledkem."

Dr. Arif Sultan Al Hammadi, výkonný viceprezident Univerzity Khalifa, o letošní soutěži řekl: "V návaznosti na úspěch první soutěže MBZIRC bylo do druhého ročníku nominováno celkem 30 týmů. Ty předvedou pokročilé inovace v některých klíčových technologiích robotiky. Tito finalisté zastupují přední mezinárodně uznávané akademické a výzkumné instituce s dobře zavedenými laboratořemi robotiky a věříme, že program MBZIRC 2020 předvede kreativně nejlepší inovace v robotice a prokáže svou pověst přední světové soutěže."

 

Fotogalerii zachycující přípravy na soutěž naleznete zde

 

ing. Libuše Petržílková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 731 077 387

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173216 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61871 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54746 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29021 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more