Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Mikrovlnný pohon pro drony

Běžné spotřební drony pohánějí elektromotory, velké vojenské bezpilotní stroje spalovací motory nebo turbiny. Jeden čínský vědec ale doufá, že tu je ještě jedna cesta: elektřina může hnát vzduch i bez elektromotorů a vrtulí. Dokonce už postavil něco jako prototyp takového pohonu.

Poněkud předimenzovaný boj proti fosilním palivům vede k rostoucí snaze zkonstruovat elektrická letadla. Nejčastěji jde o hybridní pohon, v němž elektřinu vyrábí generátor, aby mohly elektromotory točit vrtulemi nebo turbínami, ale profesor Jau Tang z Wuhan University věří, že to jde lépe. Předpokládá, že bude možné přeměňovat elektrickou energii přímo na tah i bez elektromotorů, což by mělo zvýšit účinnost a snížit hmotnost.

Nová koncepce elektrického pohonu, kterou některé prameny označují jako Tang Jet, vychází z plazmových motorů používaných v kosmických sondách. Tam se do pracovního plynu (jímž je xenon) vstřikují elektricky nabité částice (ionty) a tuto směs pak z trysky vymršťuje silné elektrické pole. Je tak možné s pomocí poměrně malé energie docílit dlouhodobého vysokého tahu.

Pro činnost v zemské atmosféře profesor Tang xenon nahradil obyčejným vzduchem. Zařízení pracuje tak, že kompresor vzduch vhání rychlostí 30 litrů za minutu do ionizační komory, kde se atomy plynů mění na ionty vlivem mikrovlnného záření (stejného jako v mikrovlnné troubě). Vznikne plazma o teplotě až 1000 stupňů Celsia, které pak urychlují elektromagnety do trysky.

"Na našem zařízení se nám už podařilo vytvořit proud plazmatu, který nad sebou udržel vznášející se kilogramový míč, " uvedl Jau Tang. "Přitom jsme na to potřebovali jen 400 wattů pro napájení generátoru mikrovln. Znamená to, že pokud bychom zařízení zvětšili na velikost tryskového motoru, získali bychom srovnatelný výkon."

Vynálezce sice nezmínil energii nutnou pro pohon kompresoru, přesto mnozí odborníci považují princip za velmi nadějný. Autor předpokládá, že by se mohl uplatnit už za 5 let - nejdříve u bezpilotních prostředků, později možná i u skutečných letadel.

 

Jan A. Novák

 

Proud plazmatu z Tang Jetu dokáže ve vzduchu udržet kilogramovou kouli

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175665 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62991 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58217 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29769 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more