Informační portál o světě bezpilotních prostředků

ThunderFly: úspěch pro český bezpilotní průmysl

V březnu vyhlásila Evropská agentura pro globální navigační satelitní systémy vyhlásila výherce soutěže MyGalileoDrone, ve které se na 3. místě umístila česká společnost ThunderFly s.r.o. Soutěžila s projektem TF-ATMON, který nabízí řešení problému měření různých atmosférických parametrů in-situ (na místě) a umožňuje provádění měření i za nepříznivých meteorologických podmínek.

 

Soutěž trvala více jak 6 měsíců a její součástí byla tři kola, ve kterých se posuzovaly různé aspekty projektů, jejich postup a cíle. Porota vybírala vítězné práce mimo jiné i na základě jejich možností jejich širokého využití.

Z původních téměř 200 projektů se do třetího kola probojovalo 10 nejúspěšnějších. Čtyři týmy s nejlepšími projekty byly finančně oceněny. Týmy pocházejí z celé Evropy, zastupují akademickou i průmyslovou sféru, start-upy i malé a střední podniky ze širokého spektra segmentů trhu. Vítězné týmy byly slavnostně vyhlášeny 3. března během "Entrepreneurship Day" (Den podnikání) pořádaného agenturou GSA.

 

Technologie ThunderFly

Pro mnoho oborů je velmi důležité měřit atmosférické parametry ve volném prostoru. Jedná se například o měření kontaminace ovzduší prachovými částicemi, plyny nebo měření radiace, teploty, vlhkosti v atmosféře. Současná řešení často postrádají flexibilitu, jako jsou různé senzory nebo možnost provedení měření v oblastech s velmi odlišnou velikostí. V případě použití bezpilotních prostředků měřené hodnoty nejsou zohledněny při plánování trajektorie letu, což vede k neoptimálnímu výsledku a častému podhodnocení situace.

obr.: Dron systému TF-ATMON má podobu vírníku

Bezpilotní prostředky pro provedení kvalitního měření potřebují vysoce kvalifikovanou obsluhu, která je vedle samotné pilotáže dronu schopná dobře odhadnout prostor, který by pro měření zákazníka mohl být zajímavý. Mimo toho, často používané drony nemohou pracovat za zhoršených povětrnostních podmínek. Technologie ThunderFly jsou určeny k vyřešení těchto potíží, neboť díky použití světově unikátního řešení v podobě bezpilotního vírníku a dalších nástrojů jsme schopni tyto nedostatky překonat.

Videoukázka řešení TF-ATMON

Technické řešení se skládá ze dvou hlavních částí - z bezpilotního nosiče se senzorem a z pozemní stanice se speciálním softwarem.

V dronu stačí pouze připojit speciální elektroniku se senzorem, který si zákazník zvolil pro dané měření. Pozemní stanice se po zapnutí sama spojí s dronem skrze bezdrátovou komunikační linku a automaticky spustí uživatelské rozhraní. V tomto stavu již může operátor definovat měřenou oblast a zahájit let. Během letu operátor živě vidí měřené hodnoty i průběh automatického plánování trajektorie. Plánování využívá algoritmy umělé inteligence tak, aby měření bylo provedeno v co nejkratší době, ale přesto ve vysoké kvalitě. Tím jsou velmi omezena bezpečnostní rizika související s prováděním měření v nepříznivých podmínkách.

V případě soutěže MyGalileoDrone byla funkce celého systému demonstrována na měření znečištění ovzduší polétavými částicemi, které je v Evropě jedním z největších zdravotních rizik vycházejících ze životního prostředí. Tým ThunderFly je však připraven realizovat měření i jiných veličin, neboť celý systém je navržen tak, aby byl maximálně flexibilní a umožnil integraci nejrůznějších senzorů. V budoucnu proto předpokládáme rozšíření služeb pro další typy měření požadované zákazníky.

 

Tisková zpráva

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174487 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62438 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:56347 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29381 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more