Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Polygony pro testování robotických dronů

Současná pravidla pro provoz dronů neumožňují létat dál než na dohled od operátora (VLOS). V nedaleké budoucnosti ale mají bezpilotní stroje dopravovat zboží, či lidi nebo plnit jiné úkoly mnohem dál. To staví jejich vývojáře před problém, jak svá řešení testovat v reálných podmínkách a přitom neporušovat zákon.

Drony jsou velmi perspektivním oborem - pokud ovšem legislativa nebrání jeho rozvoji. V USA to vyřešili vytvářením zvláštních oblastí, kde mohou technologické společnosti zkoušet bezpilotní prostředky i při letech na velké vzdálenosti za hranici optické viditelnosti. V současnosti mají američtí vývojáři k dispozici 7 takových areálů. Využívají je podniky a organizace zabývající se vývojem pokročilých dálkově řízených nebo robotických letadel pro dopravu zboží a osob, leteckou prospekci, mapování, nasazení v zemědělství a další aplikace.

Jedna z těchto oblastí se nachází ve státě New York poblíž města Rome. Od roku 2019 tu organizace NUAIR (Northeast UAS Airspace Integration Research Alliance, Severovýchodní výzkumná aliance pro začlenění bezpilotních prostředků do vzdušného prostoru) provozuje polygon vyčleněný z leteckých pravidel, na němž od té doby proběhlo už několik tisíc testů. Stát New York investoval do jeho rozvoje značné prostředky ve snaze přilákat na své území podniky, které se věnují tomuto mimořádně perspektivnímu odvětví. Současně má koridor posloužit zákonodárcům pro vytváření pravidel pro drony a ověřování jejich dopadů v reálném provozu.

Donedávna se tato zóna rozkládala na ploše 8 krát 4 míle (12,8 krát 6,4 km), což omezovalo možnosti testů. Nyní proto NUAIR vyjednala s Federálním úřadem pro letectví dvojnásobné zvětšení její plochy, tak že se táhne od mezinárodního letiště Griffiss u Rome až k jezeru Oneida.

"Testování dronů v našem zkušebním polygonu už prokázalo jeho význam pro bezpečnou implementaci bezpilotních prostředků do praxe," uvedl Tony Basile, šéf zkušebního areálu NUAIR. "Současné rozšíření umožní provádět mnohem delší lety a prokázat tak, že mohou být bezpečné i za vzdálenost optické dohlednosti. Právě létání za hranice VLOS je základním předpokladem pro úspěšné komerční nasazení dronů. Těšíme se, že tu vznikne mnoho zajímavých inovací."

 

 

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more