Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dron jako autobus

Přeplněné ulice megapolí nutí dopravu mířit do vzduchu, takže projekty létajících taxi schopných odstartovat a přistát kdekoliv už absolvují testovací provoz. Start-upová společnost Kelekona na to ale chce jít jinak: vyvíjí elektrický létající autobus s kolmým startem, který unese 40 lidí nebo 5 tun nákladu.

 

Létající stroj Braedena Kelekony zatím létá jen v počítačových simulacích, zakladatel stejnojmenného start-upu ale věří, že v nákladní verzi by mohl spatřit světlo světa už příští rok. Varianta pro lidi má být hotová roku 2024. Jako každé letadlo však musí projít certifikací a protože jeho elektrický pohon zatím není běžný, nejspíš se trochu protáhne.

První linka má fungovat na trati mezi Manhattanem a Hamptons. Kelekona dokonce už zná i cenu letenky; za půlhodinový let dá pasažér 85 dolarů, což je srovnatelné s cenami jízdenek v americké železniční síti. Další linky by měly spojovat New York s Bostonem a Washingtonem, nebo San Francisco s Los Angeles.

 

"Musíme dostat hromadnou dopravu do vzduchu"

"Většina konceptů létajících taxi počítá nanejvýš s pěti pasažéry, to ale dopravní problémy dnešních městských aglomerací neřeší," vysvětluje Braeden Kelekona. "Nemá smysl mít nad městem mračna takových strojů. Přitom všichni jezdíme veřejnou dopravou, která se také nezaměřuje jen na hrstku lidí. Musíme ji dostat do vzduchu a dopravovat tam co nejvíc osob co nejefektivněji. Proto stavíme létající autobus."

obr Překlopné pohonné jednotky umožní kolmý start i přistání

 

Klasický elektrický dron, jaký se dnes dá koupit v kdejakém hračkářství, zná asi každý: ve vzduchu ho drží čtyři elektromotory ovládané řídící jednotkou, která stroj udržuje v rovnováze a současně určuje dráhu letu. Létající autobus Braeden Kelekony sice také pohání elektřina, ale motory s vrtulemi na čtyřech pylonech nebudou pevné. Po kolmém vzletu se přetočí do vodorovné polohy, takže stroj poletí jako obyčejné letadlo. Jeho provoz tak bude energeticky mnohem šetrnější a dolet větší než je tomu u klasických dronů.

Přesto se Kelekonův stroj obejde bez křídel, protože profil křídla bude mít vlastní trup (odborníci tomuto uspořádání říkají létající křídlo). Před přistáním se motory zase přetočí do svislé polohy. Letadlům s kolmým startem a překlopnými pohonnými jednotkami se říká VTOL (vertical take-off and landing); je jím například americký V-22 Osprey sloužící na letadlových lodích. V případě stroje Kelekona jde o koncept eVTOL označující elektrický pohon.

 

Letadla na baterky

"Společnost Kelekona jsme založili roku 2019, ale já jsem na myšlence létajícího autobusu pracoval už pět let před tím, " konstatuje zakladatel start-upu, který nese jeho jméno. K dronům se Kelekona dostal jako amatér, když v pozici ředitele reklamní agentury musel vlastnoručně opravovat stroje používané k filmování reklamních klipů. Profesionálové je totiž opravovali dlouho nebo vůbec. Kelekona v sobě našel lásku k technice a rozhodl se ze svého nového hobby udělat poslání.

obr: Po překlopení motorů stroj poletí jako letadlo

 

 

Problémem elektrických letadel (a elektrické mobility vůbec) zatím představují akumulátory, které jsou pořád ještě těžké, náročné na údržbu - a hlavně drahé. Létající autobus tak pro předpokládanou hodinovou výdrž ve vzduchu bude potřebovat akumulátorová sadu s kapacitou 3,6 MWh. Ta bude představovat 80 procent hmotnosti stroje.

"Prakticky šlo o to vzít baterie o potřebné kapacitě a postavit kolem ní letadlo," říká Braeden Kelekona. "Budou v zásadě stejné jako v elektromobilech Tesla, jen přiměřeně větší."

Kelekona věří, že když dokáží současné akumulátory pohánět komerční elektromobily, není důvod si myslet, že nejsou dost dobré pro letadlo. Za pravdu mu ostatně dává elektrické létající taxi Ehang 184, které už prodělává testy s lidmi na palubě. Dvoumístný stroj má maximální rychlost 96 km/h a výdrž ve vzduchu 23 minut. Naproti tomu Kelekonův létající autobus má mít rychlost přes 300 km/h a dolet okolo 600 km.

U létajícího Ehang 184 se nepočítá s pilotem na palubě; stroje jsou plně robotické. V praxi to vypadá tak, že cestující usedne do kabiny na displeji navolí cíl - a letí. Zatím není jisté, co to bude dělat s psychikou cestujících, Kelekona proto raději počítá s živým pilotem.

Kelekona ani Ehang nejsou jediné firmy, které sázejí na malá elektrická letadla s kolmým startem podobnými projekty se zabývá také Airbus, Boeing, Aston Martin a mnohé další.

 

Jan A. Novák

 Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175662 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62990 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58217 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29767 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more