Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kufr na dron můžete mít skoro zadarmo

Pořídili jste si dron, chcete s ním vyrazit někam dál než za dům - ale do čeho ho dát, aby cestu přežil? Transportní obaly na trhu jsou nejen hříšně drahé, ale často ani nevyhovují konkrétním potřebám. Přitom není problém si pořídit kvalitní kufr přímo na míru vašim požadavkům. Stačí investovat pár stovek a přidat k tomu šikovné ruce.

V jednom z minulých článků jsme popsali, jak narychlo improvizovat přepravní obal pro dron z plastové krabice na potraviny a kusu polystyrenu (viz zde), dnes ale nasadíme laťku podstatně výš: chceme kufr, který hodně vydrží a v neposlední řadě i dobře vypadá. Ze všeho nejdřív si ale musíme ujasnit, co všechno od něj vlastně požadujeme.

 

Jeden obal nestačí

Na první pohled není co řešit: přepravní obal musí dron a jeho příslušenství spolehlivě mechanicky chránit. Když pak ale nějaký čas létáme, zjistíme, že požadavky jsou trochu složitější - a hlavně pro každý druh cestování s dronem úplně odlišné.

Tak třeba pro cestu autem se nemusíte moc omezovat: kufr může být velký a může v něm být místo na spoustu příslušenství. Jediný požadavek je, aby se snadno naložil a vyložil a aby to všechno, co je uvnitř, bylo snadno dostupné a uloženo pokud možno přehledně. Přesto se i v tomto případě hodí mít zvláštní zavazadlo pro létání a zvláštní pro to ostatní (nabíjení, práce s nasnímaným materiálem, náhradní díly atd.)

Na druhou stranu, pokud si jen jedete někam zalétat hromadnou dopravou, vezmete si pouze to nejnutnější. Zavazadlo by mělo být co nejlehčí a co nejmenší, mít popruhy na záda. Uvnitř nejspíš bude jen dron, ovladač a nějaký ten akumulátor, protože bez nabíječky se asi obejdete. Ale když se tam vejde taky svačina, bude dobře. Někteří lidé jsou na drony trochu alergičtí, takže neuškodí, pokud to nebude moc nápadné. Ze stejného důvodu se hodí uspořádání, které umožní přijít, rychle vzlétnout, přistát, rychle sbalit a zmizet.

Úplně jiné jsou potřeby při cestě letadlem. Samozřejmý požadavek je co nejnižší hmotnost, ale také vyhovění předpisům leteckých společností. Baterky musí být bezpodmínečně zvlášť, není ale špatné, když co nejmenší pouzdro má pro jen sebe i každá další část příslušenství. Snadněji to pak umístíte do kufru, kde při delších cestách není nikdy místa nazbyt.

Jinými slovy: pokud létání berete vážně, potřebujete celou řadu transportních obalů i jen pro jeden dron. Pohled do katalogů vás rychle přesvědčí, že kupovat všechny, je nejen finančně neúnosné, ale nabídka leckdy ani vašim požadavků nevyhoví. Například když jako zobrazovací zařízení místo mobilu používáte velký tablet nebo speciální monitor.

Metoda DIY (Do It Yourself) je dobrou možností, jak z toho ven.

 

Jde se na věc

Základem je kufr - a ten na koleně vyrábět netřeba, protože v hobby marketech je bohatý výběr nejrůznějších plastových nebo hliníkových kufříků na nářadí za přijatelné ceny. Musí být samozřejmě pevný a velký tak, aby se do něj vešlo, co potřebujeme, přičemž tu musí být ještě i určitá rezerva - později si povíme proč. Úplně první krok by tedy mělo být uspořádání sestavy, kterou chceme do kufru nacpat, jaksi na nečisto - třeba jen na podlaze. Podle toho si pak nakreslíme šablonu, s níž půjdeme kufr vybírat.

 

obr: Ze všeho nejdřív si rozvrhneme, co a jak chceme mít uvnitř

 

U varianty určené pro výlety hromadnou dopravou (nebo pro pěší pochody od zaparkovaného auta) neuškodí, když má zaoblené rohy, aby se dal snadno strčit do batohu, čímž se vyřeší i problém popruhů.

Kufr sám o sobě ale není k ničemu: problém spočívá v uspořádání vnitřního prostoru tak, aby každá část zařízení měla své místo, nemohla se pohybovat a netrpěla případnými otřesy a nárazy. Profesionální přepravní obaly to řeší polyuretanovou pěnou (PU, nebo PUR pěna) - a není důvod, proč to neudělat taky, protože se dá rovněž sehnat v hobbymarketech. Nejlépe se mi osvědčily tzv. akustické pěny, které jsou jak rovné, tak s profilovým povrchem. Hodit se nám budou obojí.

Shánění vhodné pěny dalo trochu práce. To co jsem potřeboval, se nakonec našlo v Baumaxu.

 

obr: Akustická pěna z Baumaxu

 

Některé kufříky umožňují dělit vnitřní prostor přestavitelými přepážkami, nebo mají přepážky pevné. Dá se toho využít tak, že oddělená část bude s pěnou, zatímco část zůstane volná. Sem je pak možné ukládat věci, které nemusí být pevně uchycené, především kabely.

 

obr: Kufřík s předěleným vnitřním prostorem pro nabíječky a kabely. Zůstala ještě rezerva na další zařízení

 

Desky pěny umožňují prostorové uspořádání, které dron a další věci spolehlivě zafixuje. Na dno přilepíme jeden slabší plát bez výřezů. Na něj pak přijde pěna s vyřezanými otvory pro převážené předměty. Když je vrstev víc, je možné vytvořit i složitě profilované otvory.

Jedna slabší vrstva pěny přijde také do víka. Ta po uzavření kufru předměty uvnitř definitivně zajistí. Právě na ní se hodí akustická pěna s výčnělky. Z nouze jsem ji ale použil i na nejspodnější vrstvu na dně kufru - a ukázalo se, že je to lepší, než  plochá pěna.

 

obr: Z většího množství vrstev jde vytvářet složitě profilované otvory

 

Kritická fáze výroby transportního obalu je řezání pěny. Četl jsem o možnosti dělat to odporovým drátem, ale moje pokusy v tomto směru nedopadly nejlépe, ostatně puch přitom je odporný. Nakonec se ukázalo, že pro slabé vrstvu PU je mnohem lepší skalpel nebo alespoň tzv. odlamovací nůž.

S řezáním silných vrstev to ale bylo horší. Konečným a velmi uspokojivým řešením se stal dlouhý tenký kuchyňský nůž. Základním předpokladem je dokonalé nabroušení, pokud možno před každým delším řezem. Nemusí to nutně být elektrickou bruskou, stačí kuchyňský brousek. Ale pokud brusku máte, hodí se špičce nože udělat ostří na obou stranách čepele kvůli snazšímu prvnímu proniknutí do pěny.

 

obr: Nejlépe se osvědčil dlouhý ostře nabroušený kuchyňský nůž

 

Nejdřív vyřízneme kus pěny podle vnitřního prostoru kufru, na něm si pak rozvrhneme vnitřní uspořádání. Z mnoha důvodů je nešikovné to dělat přímo věcmi, které budou uvnitř (dron, ovladač, akumulátory...). Proto si z lepenky vystřihneme šablony, které představují jejich půdorys, tj. otvor v pěně, který budeme řezat.

U předmětů s jednoduchým obrysem (jako třeba akumulátor) to není problém, ale třeba dron už je komplikovanější. Pomoci nám může krabice, ve které jsme ho koupili, protože v ní má pelíšek přesně na míru. Z něj šablonu obkreslíme mnohem snadněji.

Šablony svádí k tomu, aby se řezalo přímo podle nich, praxe ale ukázala, že to není dobré. Šikovnější je jejich tvar obkreslit na pěnu a teprve podle toho řezat. Ještě předtím si to ale vyzkoušejte na nějakém odřezku pěny nanečisto.

 

obr: Šablona a řezání otvoru pro Mavic 2

 

Můžeme vyřezat i otvory pro krabičky pro ukládání drobností - paměťových karet, čteček karet, konektorů atd. A drobná vychytávka pro dalekozraké: pokud potřebujete brýle na čtení (a tedy i na obsluhu ovladače) a pořád je někde zapomínáte, není od věci, aby jedny bydlely v kufru s dronem. Vážit dlouhou cestu a na místě zjistit, že na displeji nic nevidíte, je trochu k zlosti.

 

obr: Práce se blíží do finiše

 

Do některých kufrů ani není potřeba akustickou pěnu vlepit, protože díky své pružnosti drží sama (musí pak být samozřejmě o nějaký ten milimetr větší). To platí hlavně u pouzder s pravoúhlými rohy. Pokud není nutnost lepení, můžeme mít do jednoho kufru víc výstelek pro různé druhy využití, nebo pro obměnu v případě doplnění výbavy nebo koupě nového stroje.

Naproti tomu když máme kufr s oblými rohy, nebo když výstelku skládáme z hodně vrstev, bez lepení se neobejdeme. Obvykle se doporučuje alkapren. Dalším vhodným lepidlem je X-repair (Roxolid).

 

obr: ...a je hotovo

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte