Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Jak dát dohromady Mavic 2 s monitorem CrystalSky

Nový DJI Mavic 2 je nepochybně špičkový stroj - a ovládat ho smartphonem je přibližně stejně šikovné, jako řídit ferrari řídítky z velocipedu. Logické by tedy bylo použít profi zobrazovací zařízení CrystalSky od stejného výrobce. Jenže ten zařídil, abyste tento jeho monitor na ovladač Mavic 2 nemohli připevnit... Naštěstí se problém dá řešit, i když je s tím trochu práce.

Na monitor CrystalSky si při řízení dronu zvyknete velice snadno: velký čistý obraz s vysokým kontrastem, žádné problémy s padáním aplikace, rušením nebo nečekaným vyčerpáním akumulátoru, okamžitá připravenost ke startu... Takže nový Mavic 2 jsem sice nejdříve vyzkoušel se smartphonem, ale vzápětí začal jeho ovladač připojovat ke CrystalSky, co už jsem používal u předchozích dronů. Brzy se ale ukázalo, že to nebude jen tak - a jsou tu zádrhele, o kterých žádný prospekt nemluví.

 

obr.: K ovladači Mavic Pro se CrystalSky připojoval snadno. Novopečený majitel Mavic 2 ale s překvapením zjistí, že k tomu novému to nejde...

 

Ze všeho nejdřív je nutné do CrystalSky instalovat nejnovější verzi ovládacího programu DJI GO4, tedy 4.3.0. Někdy se při instalaci stará verze s novou nějak nepohodne, takže nejjistější je tu původní předem vymazat. Samotná instalace u smartphonu i tabletu bez problémů proběhla tradičním způsobem: načetl jsem QR kód v návodu Mavica - a dál už to asi znáte. Jenže u CrystalSky to už tak jednoduché nebylo.

 

obr.: Aktualizace DJI GO4 na CrystalSky začíná tady

 

CrystalSky především nemá čím QR kód načíst. Předpokládal jsem tedy (myslím celkem logicky), že stačí monitor připojit k mé domácí WiFi, najít na internetu DJI GO4 a stáhnout ho. Jenže to nešlo: každý pokus skončil hláškou, že zařízení to neumožňuje.

Na správný postup jsem přišel teprve delším hledáním na internetu a je celkem jednoduchý - jen ho znát. Dělá se to takhle: na úvodní obrazovce CrystalSky kliknete na inkonu Settings (ozubené kolečko vlevo dole) a v následující nabídce sjedete až úplně dolu na Update. Pak už jen potvrdíte jako že to opravdu chcete a nahrávání se rozběhne.

 

obr.: ...už se nahrává poslední verze DJI GO4

 

Takže teď už by mohl Mavic 2 s pomocí monitoru CrystalSky spokojeně vzlétnout - ovšem pokud vám nevadí, že ho s ovladačem spojuje jen USB kabel, zatímco monitor leží někde poblíž. Tak jsem skutečně první lety s Mavic 2 a CrystalSky absolvoval, protože DJI ovladač pro svůj poslední dron vymyslel tak, že adaptér, který je příslušenstvím monitoru, na něj nejde připevnit. Příslušné otvory se sice se šrouby na adaptéru míjejí snad jen o milimetr - ale míjejí, a to dost spolehlivě na to, abyste ty dvě věci dohromady nedali.

O důvodech, které k tomu DJI vedly, sice můžeme spekulovat, ale - jak říká Jára Cimrman - to je tak asi všechno, co můžeme. Nejspíš se časem dočkáme originálního DJI adaptéru v podobě kousku kovu za 500 až 1000 Kč, ovšem za tuhle částku se dá koupit řada zajímavějších věcí (třeba tři láhve Tullamore Dew), takže jak z toho ven?

Na první pohled se zdá být nejjednodušší cestou něco koupit, tím spíš, že asiatské e-shopy nabízejí celou řadu neznačkových adaptérů pro připojení CrystalSky k ovladači Mavic 2. Jenže...

 

obr.: Jeden z adaptérů pro CrystalSky k Mavic 2 nabízených na internetu

 

Podle mého názoru jsou skoro všechny adaptéry pro CrystalSky, co jsem zatím viděl, špatně, protože monitor umisťují nad ovladač. Takže na ovladač moc nevidíte, monitor vadí signálu v některých úhlech vyzařování - a hlavně se z malého a pohotového dronu díky příslušenství stává monstrum, které musíte před létáním sestavovat a pak zase rozebírat.

 

obr.: Adaptér umisťující monitor nad ovladač má řadu nevýhod

 

Trochu šikovnější je adaptér, který se přimyká k zadní stěně monitoru a drží ho v poloze těsně nad rozevřenými úchyty pro mobil. I to ale má své vady, především monitor vyčnívající nad rovinu ovladače dělá nepohodlnou manipulaci s jeho joysticky.

Kterýkoliv z takových adaptérů sevřených do úchytů pro mobil by jistě nebylo těžké vyrobit DIY podstatně laciněji, jenže vzhledem ke zmíněným nevýhodám je to nejspíš škoda práce.

 

obr.: Tenhle neznačkový produkt vypadá šikovněji, ale omezuje manipulaci s joysticky

 

Soudím proto (nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit), že jediné správné umístění CrystalSky je to původní, jaké bylo na ovladači starého dobrého Mavic Pro: z vnější strany sklopených úchytů pro mobil, a tedy v rovině ovladače. Úplně nejjednodušší proto je vzít "tlapy" z ovladače Mavic Pro a vyměnit je za ty na ovladači Mavic 2.

Jde to snadno, stačí vyšroubovat dva malé šroubky na vnitřní straně úchytů - jejich otvory se závity jsou naštěstí u obou modelů umístěny shodně. Jen k tomu musíte mít mikrošroubovák s hexagonálním pinem příslušných rozměrů, což jsem naštěstí měl.

 

obr.: K odmontování původních úchytů stačí povolit dva šroubky

 

Potíž ale nastane, pokud se chystáte starý Mavic Pro prodat, protože o takové výměně by měl kupující vědět a nemusí se mu líbit. Tím spíš, že přivření upravených "tlap" k tělu ovladače pak není úplně těsné. Jde sice jen o estetickou vadu, horší ale je, že málokterý kupující si tak nechá uzavřít cestu k případnému rozšíření ovladače skvělého a v mnoha ohledech profesionálního dronu o skvělý profesionální monitor.

Pak zbývá asi jen jediná cesta: nechat úchyty z ovladače k Mavic 2 odmontované a dobře si je (i se šroubky) schovat. Na to, co z úchytů na ovladači zbylo, pak přišroubovat jednoduchý duralový úhelník s otvory na správných místech.

V nejjednodušší podobě to sice asi nebude moc krásné, ale na rozdíl od jiných adaptérů půjde o plně funkční řešení zachovávající všechny výhody toho původního. A když si s tím trochu pohrajete (úhelník třeba nahradíte příslušně opracovaným kusem silného duralu) a naeloxujete, může to i slušně vypadat.

 

obr. 9: Po odmontování úchytů po mobil je možné na to, co zbylo, přišroubovat prakticky cokoliv

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte