Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Tak už máme Mavic! 2. Než poprvé poletíme

V minulém dílu této recenze jsme náš nový Mavic Pro vybalili z krabice, takže by se mohlo zdát, že konečně můžeme vzlétnout. Jenže tak jednoduché to zas není: před letem nejdřív musíme vyřešit pár drobností - které za určitých okolností zas takové drobnosti být nemusí.

Předešlý díl seriálu

Následující díl seriálu

Stejně jako drony Phantom od DJI, tak i Mavic používá k přenosu videa z paluby smartphone připojený k vysílačce (ovladači). Šlo by sice létat i bez něj, ale připravili byste se o všechny výhody kameru na dronu, což by samozřejmě byla škoda (a do značné míry vyhozené peníze za drahý stroj).

Jde také létat bez ovladače jen prostřednictvím spojení přes WiFi pomocí smartphonu s programem DJI Go, ale jen na omezenou vzdálenost - a to by opět byla škoda. Ostatně vysílačka je velmi malá, skladná a šikovně vyřešená, takže momentálně mě nenapadá žádný rozumný důvod, proč létat bez ní.

S toho logicky vyplývá, že tenhle díl bude především o mobilním zařízení a instalaci ovládacího programu DJI Go na něj.

 

Jaký smartphone k Mavic pasuje?

obr: Boční konektor v levé čelisti pro uchycení smartphonu

Upřímně řečeno, nejsem přítelem používání smartphonu pro ovládání dronu - proč to je téma na samostatný článek a třeba ho někdy i napíšu. V případě Mavic je to asi jediná vada na kráse - jednak proto, že výrobce tak na uživatele hodil další náklady, které nejsou v ceně stroje, hlavně ale proto, že připojování, kablíky a podobné nepříjemnosti představují zbytečné nepohodlí oproti dronům, kde je obrazový systém integrální součástí vysílačky (např. drony Yuneec). Ale s tím nic nenaděláme, takže pojďme si říct, co to konkrétně obnáší.

Pokud už nějaký smartphone máte, pak je první krok jednoduchý: zjistit, jestli se dá pro létání s Mavic Pro použít. Základním požadavkem je operační systém Android počínaje verzí 4.1.2 a novější nebo iOS 8.0 a novější (majitelé přístrojů s Windows mají tedy smůlu, ale dobře jim tak). Když takovou věc vlastníte, můžete si na ni stáhnout ovládací program DJI Go, připojit smartphone k vysílačce a zkusit, co to udělá. Víc si o tom povíme za chvíli, protože ještě před tím je třeba vyřešit jinou otázku: co dělat, když vhodný smartphone nemáte, nebo ho z nějakého důvodu nechcete pro létání použít.

Svým způsobem je nutnost smartphone k Mavicu teprve pořídit i trochu výhoda, protože výběr můžete podřídit danému účelu. Přímo na stránce DJI věnované tomuto modelu najdete doporučené telefony (odkaz zde) - ale popravdě řečeno, není jich nijak závratně mnoho. Další najdete na internetových diskusích - třeba tady. Nicméně netřeba to brát moc vážně; mám Samsung S6 Edge, který není vyjmenovaný ani jednou a přesto vše běhá bez problémů.

 

Není konektor jako konektor

obr: Spodní konektor USB pro připojení zařízení, které se do čelistí nevejde nebo které nemá žádný z konektorů obsažených v balení

Vysílačka Mavic má uchycení smartphonu vyřešené jinak než je tomu u Phantomů, takže do ní není fyzicky možné připevnit tablety, které jsou výrazně větší. Nicméně elektrické připojení možné je, balení dronu navíc obsahuje i kablíky s různými typy USB konektorů, takže z tohoto hlediska tu není žádný problém. Už jsem viděl v nabídce e-shopů adaptér pro uchycení tabletu na vysílačku Mavic Pro a asi by něco takového ani nebylo těžké svépomocí vyrobit.

Na vysílačce jsou dva USB konektory pro připojení smartphonu. Jeden na boku, kde je zastrčený kablík vedoucí do jedné z čelistí úchytu, kde je druhý - sem se zasune smartphone, který má svůj konektor na příhodném místě. Pro případ, že váš smartphone má jiný konektor, je v balení několik dalších kablíků a pak ten na vysílačce musíte vyměnit ze některý z nich, který pasuje.

Jestli z nějakého důvodu připojení v boční čelisti ovladače nechcete nebo nemůžete využít (třeba kvůli již zmíněnému použití tabletu), je naspodu vysílačky druhý USB konektor. A teď pozor: když spojíte smartphone s vysílačkou touto cestou, musíte odpojit ten první konektor na boku.

 

Ovládací program DJI Go 4

obr: Spouští se program DJI Go 4

Jak už jsem zmínil, před prvním letem je nutné na smartphone stáhnout ovládací aplikaci DJI Go. Je zdarma a najdete ji tady. Musíte si vybrat verzi podle toho, jestli máte operační systém Android nebo iOS. Já už DJI Go na mobilu měl takže se zdálo, že teď už to bude jednoduché - ale nebylo: program po mě najednou chtěl registraci, přestože před tím jsem s ním létal. A co bylo ještě horší, od určitého kroku už mě nepustil dál.

Strávil jsem nad tím celý večer, než mi pomohli internetoví přátelé. Ukázalo se, že příčina je prostá: DJI nedávno vydal novou verzi programu DJI Go 4 a starou přestal podporovat. Dokonce v původní verzi někde bylo malými písmenky příslušné upozornění - ale znáte to: pokyny a návody se, jak známo, čtou, až když je nejhůř.

Dál už to šlo jako na drátkách a mohlo by se letět. Přesto doporučuji si celý postup vyzkoušet jaksi nanečisto. Tedy s Mavicem, ktrý má sice narovnaná ramena (to je naprostá nutnost, bez toho se jej zapnout ani nepokoušejte), ale bez nasazených vrtulí. Postup je jednoduchý: zapnout vysílačku, zapnout Mavic, spustit na mobilu aplikaci DJI Go 4. Jakmile se na displeji objeví obraz z palubní kamery, je všechno OK.

Jan A. Novák

Předešlý díl seriálu

Následující díl seriálu

obr: A v následujícím dílu seriálu už konečně poletíme,

 

Naposledy změněnočtvrtek, 30 březen 2017 06:53
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte