Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Na Mars letí první dron

Majitelé dronů si pro lety vybírají nejrůznější lokality, aby získali originální záběry, ale vsadím se, že to, co vymyslela kosmická agentura NASA, vás ještě nenapadlo: posílá malé bezpilotní letadlo na Mars. A to je místo, kde o originální záběry určitě nebude nouze.

Sonda Perseverance, která k Marsu odstartovala 30. července, má na palubě rover, jehož úkolem bude hledat stopy života - ale i úplnou novinku ve výzkumu vesmíru: první letadlo, které se při troše štěstí vznese na jiné planetě. Zatím jde jen o testovací stroj, ale pokud se osvědčí, zkušenosti získané z jeho letů poslouží při konstrukci dalších a větších dronů pro mnohem detailnější výzkum Rudé planety, než to bylo možné dosud. Takové stroje by se mohly dostat do míst, kam dosud používaná pozemní vozítka (rovery) nemohla: do hlubokých kaňonů, vyschlých říčních řečišť, nad strmé svahy sopek a kráterů a možná i do ústí jeskyň, které jednou půjde použít pro vybudování bezpečných trvale osídlených stanic a osad.

Dron nesoucí jméno Ingenuity (Vynalézavost) už má za sebou první kosmický test, zatím jen v meziplanetárním prostoru: v polovině srpna řídící středisko uvedlo do provozu jeho solární panely. Během procedury trvající 8 hodin se tak lithiové akumulátory stroje nabily na 35 procent kapacity, což jim má umožnit ve zdraví přečkat sedmiměsíční cestu vesmírem.

"Je to významný mezník této mise, při němž jsme si ověřili, že elektronika pracuje dobře," uvedl Tim Candham, vedoucí operačního týmu NASA.

 

 

Dron Ingenuity se má stát prvním letadlem na jiné planetě. Foto: NASA/JPL/Caltech

 

Ingenuity váží jen 1,8 kilogramů a jeho dvojice protiběžných vrtulí na jedné ose má průměr 120 centimetrů. Kromě akumulátoru, motoru, řídící jednotky a komunikační techniky nese už pouze kameru s vysokým rozlišením, jejímž prostřednictvím bude navigovat při svých letech. Žádný z nich nemá trvat déle než 3 minuty a ani dosažená výška nebude nijak závratná: konstruktéři předpokládají, že se vznese nanejvýš do 10 metrů a poletí nejdál 300 metrů. Konstruktéři proto předpokládají, že z nejméně 5 letů získají neocenitelné zkušenosti z robotického řízení i z pohybu v řídké atmosféře pro návrh příštích létajících průzkumníků Marsu.

Pokud se Ingenuity osvědčí, stane se praotcem dalších planetárních dronů, u nichž konstruktéři předpokládají celkovou hmotnost od 5 do 15 kilogramů a vědecký náklad 0,5 až 1,5 kilogramu. Měly by také umět sbírat vzorky horniny a nosit je k mateřské sondě. Do budoucna se předpokládá i jejich doprava na Zemi.

 

 

Ingenuity se vznáší nad dronem Perseverance

 

Od dronů, které jde běžně koupit jako hračky, se Ingenuity v mnoha ohledech výrazně odlišuje - a nejen vzhledem. Především musí vydržet přetížení při startu ze Země a kruté podmínky několikaměsíčního letu vesmírem. Také jej nebude možné ovládat na dálku, protože signál ze Země na Mars letí několik desítek minut. Problém je také atmosférický tlak, který tak je méně než setinu pozemského, což je totéž, jako by pozemský dron létal ve výšce 30 kilometrů. Částečně to vyrovnává nižší přitažlivost Marsu, které představuje jen 62 procent pozemské. Planeta také nemá magnetické pole umožňující fungování kompasu. Dron proto bude vybaven inerciálním navigačním systémem a schopností orientace podle slunce pomocí palubní kamery.

Hlavním posláním mise Perseverance je vysazení velkého roveru podobného stroji Curiosity, který už Mars zkoumá. Přistání na Rudé planetě se uskuteční 18. února 2021.

 

Dron Ingenuity: základní údaje

průměr vrtulí: 120 cm

celková hmotnost: 1,8 kg

výška: 80 cm

kapacita akumulátoru: 35 - 40 W

otáčky vrtule: 2400 ot/min

maximální dosah vysílače: 1000 m

maximální výška letu: 10 m

maximální dolet: 300 m

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175662 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62990 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58217 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29767 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more