Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Papoušek vrací úder

Francouzská firma Parrot je jedna z nejstarších na trhu spotřebními drony a svého času byla bezmála kultovní, asi jako dnes DJI. Už jen pamětníkům asi něco řeknou jména Parrot Disco nebo Parrot Bebop. Vedle čínské konkurence o papouščích dronech téměř přestalo být slyšet, ale firma stále žije a odmítá odejít ze scény.

 

To, že podnik pojmenovaný po inteligentním mluvícím ptákovi jako jedna z mála evropských dronařských firem statečně bojuje o přežití vedle tvrdé čínské konkurence, naznačil vcelku povedený stroj Anafi, který jsme na Dronewebu podrobně popsali v několikadílném seriálu. Firma se také už několik let zaměřuje na stroje pro profesionální využití s dlouhou výdrží ve vzduchu a velkým doletem - měl jsem možnost některé vidět na veletrhu v Athénách a šlo o velmi zajímavé konstrukce.

 

 

obr: Parrot Anafi

 

Naproti tomu loni v létě zástupci firmy oznámili, že Parrot se kvůli přesile čínské konkurence stahuje z trhu dronů kategorie "hračka" což se týká modelů Mambo a Swing. Mambo byl dron podobný stroji Ryze Tello, ovšem s odnímatelnou kamerou a několika dalšími zajímavými prvky. Parrot Swing je svérázná rozkládací konstrukce, která startuje kolmo jako dron, ale pak může létat s pomocí křídel jako letadlo.

 

obr: Parrot Mambo

 

 

 

obr: Parrot Swing

 

Likvidace segmentu hraček rozhodně neznamená, že Parrot opouští trh s drony úplně. V jeho firemních materiálech se uvádí: "Dál zůstáváme evropskou špičkou v dronech určených pro volný čas, obchod, obranu a bezpečnost."

Konkrétně se to projevilo tak, že Parrot vsadil na zdařilý typ Anafi, který se sice na českém trhu prakticky nevyskytuje, ale jinde je velmi úspěšný - například v žebříčku deseti nejlepších dronů 2020 sestaveném serverem TechRadar je jediným nečínským produktem. Výrobce proto rozšířil jeho řadu o modely Anafi Thermal s termokamerou a Anafi USA s trojitou kamerou (termální, optická a optická se zoomem 32x). Zejména u tohoto modelu výrobce zajišťuje (a v reklamních materiálech zdůrazňuje) dokonalou ochranu dat před zneužitím. Dalším modelem Parrotu je stroj Bluegrass vybavený multispektrální kamerou, jehož cílovou skupinou jsou zemědělci.

 

 

obr: Parrot Anafi USA

 

 

obr: Parrot Bluegrass

 

V souvislosti se zamýšleným určením Anafi USA i pro armádu a bezpečnostní složky Parrot rozjel reklamní kampaň pod heslem "Důvěřujete dronům DJI? Chraňte svá data" pracující s podezřeními, že čínské produkty odesílají informace z jejich výrobků tamním tajným službám a představují bezpečnostní riziko. 

 

 

obr: Leták reklamní kampaně Parrotu: Důvěřujete dronůmDJI?

 

O tom, že Parrot stále ještě představuje významného hráče, svědčí živá reakce zástupců DJI, kteří zneužívání dat čínskými orgány rozhodně odmítli. Americké zastoupení společnosti dokonce svolalo odborníky a technologické publicisty ke kulatému stolu, kde útok Parrotu odsoudilo jako nepodložený, nepravdivý a neetický.

Následovalo mediální zpochybnění kampaně Parrotu (včetně ironických poznámek, že společnost sice sídlí ve Francii, ale většinu komponent vyrábí v Číně). Parrot poté reklamní slogany poněkud zjemnil, což šéf komunikace amerického zastoupení DJI Michael Oldenburg komentoval: "Je to rozhodně zajímavý výběr slov".

 

 

obr: Kamera stroje Parrot USA

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175661 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62990 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58216 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29767 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more