Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony nebudou smět do národních parků

Tak jako přibývá dronů, přibývá i omezení pro jejich létání. Zatím poslední představuje chystaná novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která právě prochází schvalovacím řízením. Představitelé České asociace provozovatelů bezpilotních letadel připravovaný zákaz ve sdělovacích prostředcích přivítali.

Zákon č. 114/1992 sb. o ochraně přírody a krajiny je už bezmála čtvrt století starý, takže nějaké ty změny se daly čekat. Pasáž o bezpilotních prostředcích reaguje na skutečnost jejich masového šíření a najdeme ji v druhé hlavě týkající se ochrany národních parků.

Konkrétně jde o paragraf 16 (Základní ochranné podmínky národních parků), jehož odstavec 2, bod "s" říká: "Na území národních parků mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí je zakázáno... provozovat letadla schopná létat bez pilota, nebo modely letadel".

Létáním obecně se zabývá také odstavec 1 paragrafu 16, bod "f": "Na celém území národních parků je zakázáno létat v rozporu s podmínkami stanovenými v opatření obecné povahy vydaném podle jiného právního předpisu, kromě letů pro zajištění bezpečnosti státu, ochrany osob, majetku nebo veřejného pořádku, a lety pro potřeby orgánů ochrany přírody".

Národními parky se myslí tato území:

- Národní park České Švýcarsko

- Krkonošský národní park

- Národní park Podyjí

- Národní park Šumava

Z hlediska létání je zajímavý také paragraf 75 definující orgány ochrany přírody. Mimo jiné totiž vymezuje jejich pravomoci, mezi něž patří udělování výjimek ze zákazu.

Novela rovněž obsahuje přesné vymezení hranic území národních parků, nejsou tu však definované sankce za porušení zákazu. Dá se předpokládat, že ty stanoví buď ministerstvo životního prostředí nebo orgány krajů, případně orgány ochrany přírody.

Návrh za vládu předložil sněmovně ministr životního prostředí 2. června 2016 v podobě Sněmovního tisku 501/0, část č. 3/4 (Novela o ochraně přírody a krajiny). Byl schválen Poslaneckou sněmovnou ČR při třetím čtení 2. prosince 2016, ale zatím nenabyl účinnosti, protože ještě musí projít Senátem, kam byl doručen 20. prosince. Nakonec jej musí podepsat prezident.

 

Komentář: komu ku prospěchu

Pasáží novely o zákazu létání dronů v národních parcích si poprvé všiml bulvární tisk koncem prosince. Poněkud nadneseně tvrdil, že ti, kdo stroj dostali od Ježíška, si ho díky poslancům neužijí. Ve skutečnosti se však zákaz týká jen čtyř relativně nevelkých území, zatímco na ostatní ploše státu se nic nemění. Obdarovaní se nemají čeho bát - pokud s novou hračkou nepojedou do Krkonoš, na Šumavu, do Podyjí nebo do Českosaského Švýcarska.

Nelze popřít, že opatření má logiku: létání dronů v malých výškách je rušivá činnost stejně jako všechny ostatní, které byly na těchto územích zakázané už dřív (a lety bezpilotních prostředků ve velkých výškách zakazují stávající předpisy). Ve vyspělém zahraničí jsou taková opatření běžná.  Na druhou stranu ale poněkud rozpačitě působí tvrzení zástupců ministerstva životního prostředí, podle nichž si na provozovatele dronů stěžují turisté - tolik bezpilotních prostředků tu zatím pořád ještě není.

Zákaz přivítala Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel ústy jejího předsedy s tím, že profesionálové budou dostávat výjimky. Což tak trochu vyvolává dojem, že při přípravě novely zdaleka nešlo jen o ochranu živáčků, ale i majitelů licencí. To by bylo v pořádku - kdyby cesta k licenci nebyla nastavena tak, že řidičský průkaz (tedy licence k provozování dopravního prostředku mnohem nebezpečnějšího a mnohem rozšířenějšího) proti tomu je procházka růžovým sadem.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 25 prosinec 2016 21:38
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:135465 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:43890 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:18920 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:17732 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more