Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Ochrana vrtulí, aneb s Mavic Mini za tajemnými nápisy

Vysoko nad hladinou zátoky slapského přehradního jezera jsou do skal vyryté záhadné nápisy s náboženskými a astronomickými motivy - ovšem na poněkud obtížně dostupných místech a za větvemi stromů. Napadlo mě k jejich dokumentaci využít dron DJI Mavic Mini opatřený ochrannými oblouky vrtulí. Byla to zároveň příležitost, jak tento zajímavý doplněk otestovat v reálných podmínkách.

Z kapesního dronu DJI Mavic Mini jsem nebyl nijak zvlášť nadšený; především citlivost na WiFi a omezení způsobená absurdním on-line dohledem nad jeho provozem z něj dělala stroj, který je ve větších městech téměř nepoužitelný (viz zde). Uvažoval jsem, že se ho zbavím, pak mě ale má profese přivedla k zájmu o lokalitu Psané skály nad zátokou Mastník slapského jezera. Jde o záhadné nápisy a symboly s astronomickou a náboženskou tématikou vyryté do skal před několika staletími, nacházejí se ale na obtížně přístupných místech vysoko nad zemí a za větvemi stromů.

Místo je označené pamětní deskou, k níž byl výstup kdysi opatřen řetězy, z těch už ale zůstaly jen zohýbané konzole. Nemám rád výšky, a tak první pokus o fotografování skončil spíš fiaskem - a tehdy mě napadlo místo sebe nahoru poslat dron. Malý a obratný Mavic Mini s celkem slušnou kamerou by tak konečně mohl najít uplatnění. Stačilo ho opatřit ochrannými oblouky vrtulí, protože bez nich by létání ve skalní stěně mezi stromy a keři nedopadlo dobře. A tak se naskytla možnost otestovat tento produkt při skutečném úkolu a zjistit, jestli se bude hodit i pro další podobné mise.

 

obr.: Psané skály z pohledu dronu

 

Seznámení

Tenhle výrobek je sice na e-shopech uváděn pod názvem Ochranné oblouky pro DJI Mavic Mini, naštěstí to ale není tak docela pravda. Běžné ochranné oblouky kryjí vrtule jen ze strany a ta ochrana je dost sporná, v tomto případě ale jde spíš o ochranné koše. Kryjí tedy pracovní prostor vrtule nejen z boků, ale ze všech stran, shora i zdola - a to poměrně důsledně.

Na stránkách Dronewebu už jsme testovali ochranné vrtulové koše k Mavic Pro. V tomto případě je ale provedení naštěstí jednodušší, lehčí a hlavně odolnější, protože ty výše zmíněné odeslala do věčných lovišť jediná cesta v kufru auta. Tady jde o výlisky z plastu, který zjevně snese mnohem víc.

Také montáž na dron je příjemně snadná. V tomto případě není třeba měnit vrtule ani nastavení v ovládací aplikaci. Stačí oblouky navléknout na konzole motorů (vždy pro dva motory na jedné straně jeden výlisek) a zacvaknout jejich spony. Překvapí, že některé jdou zavřít snadno, zatímco na jiné platí jen hrubá síla - takže je třeba dávat pozor, abychom neulomili celou motorovou konzoli.

 

obr.: Takzvané ochranné oblouky ve skutečnosti plní funkci téměř plnohodnotné ochranné klece

 

První zkouška

Oblouky byly namontované, před ostrým startem ve skalách jsem ale dron s nimi pro všechny případy vyzkoušel mezi keři v přístupnějším terénu. Po startu aplikace upozorní, že stroj nese dodatečný náklad, takže máte letět opatrně - to je ale všechno. Na letových vlastnostech se oblouky nijak neprojevují a setkání s překážkami vede jen k tomu, že se Mini skrz ně buď prodere, nebo se od těch bytelnějších odrazí. Situace, které by bez oblouků jednoznačně skončily havárií, tady nejsou nic, čeho byste si museli všímat.

Při nechráněném létání mezi větvemi nejsou problém jen překážky z boku, ale i to, co vrtule nasají shora. Tady se silnější větvě zarazí o oblouky a jen občas projdou tenké, které ale vrtule jednoduše odsekne. Otázka je, co by se stalo mezi větším množství listí, to ale ještě nebylo na stromech.

Vyzkoušel jsem i výdrž při celkem nenáročném létání. Signál poklesu kapacity akumulátoru na 15 procent se ozval po necelé čtvrthodině letu. Oproti výrobcem udávaným 30 minutám bez zátěže to vypadá jako málo - pokud ovšem těm 30 minutám věříte.

 

obr.: S Mavic Mini mezi keři

 

Do skal

Takže nastal čas vydrápat se s dronem co nejvýš do skal a pustit ho k nápisům. Spolehlivě prokličkoval mezi porosty a v podmínkách, kam by bez ochrany vrtulí nikdo soudný dron neposlal, udělal co se po něm chtělo.

Jediný problém představovala navigace ve složitém prostředí, protože kamera Mavic Mini neumožňuje pohled nahoru (při stoupání), ale ani moc do stran. Jen podle obrazu kamery tedy mezi skalami a větvemi jde řídit pouze omezeně, i když chvílemi se tomu v nepřehledném terénu nešlo vyhnout. Pohled do stran jde částečně nahradit otáčením celého dronu, ale absence možnosti podívat se nahoru vedla k několika nepříjemným situacím.

Po dronu velikosti Mavic Mini těžko chtít, aby měl vedle ochrany vrtulí i kameru otočnou ve všech osách se změnami ohniskové vzdálenosti nebo dokonce druhou kameru speciálně pro potřeby řízení. Ve skutečnosti žádný dron zkonstruovaný pro pohyb ve složitém terénu neexistuje, což by - myslím - pro amatérské konstruktéry mohla být zajímavá výzva. Ale než se to někomu povede, je Mavic Mini docela slušné řešení.

 

obr: Jeden ze záhadných nápisů na lokalitě Psané skály

 

Specifikace

název: Ochranné oblouky 360 stupňů

hmotnost: 50 g

výdrž ve vzduchu (do 15 procent kapacity akumulátoru): 14 min

max. délka: 270 mm

max. šířka: 317 mm

max. výška: 73 mm

cena: 529 Kč

 

Poznámka

Pro Mavic Mini ještě existuje další podobný produkt s názvem Ochranná klec za jen o málo vyšší cenu. Nemám s ním osobní zkušenost, z fotografií je zřejmé, že chrání dron důkladněji, je ale také poněkud rozměrnější. Chtělo by to asi i vyzkoušet, jestli nevadí kameře ve výhledu.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 24 leden 2021 13:36
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte