Informační portál o světě bezpilotních prostředků

České robotické drony obsadily všechna medailová místa na prestižní mezinárodní soutěži v Abu Dhabi

Drony s prvky umělé inteligence vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze obstály v tvrdé konkurenci a získaly medaile ze tří disciplín: jednu zlatou a dvě stříbrné, což týmu vyneslo odměnu v přepočtu odpovídající 9 milionům korun. Štědře sponzorovaná a hvězdně obsazená soutěž robotických dronů Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC) v Abu Dhábi se uskutečnila 16. a 18. března na závodní dráze Formule 1 YAS Arena.

Tým vedený Martinem Saskou z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Paze byl pro účast na MBZIRC doplněný zástupci americké University of Pennsylvania a britské University of Lincoln - podrobnosti o jejich přípravě a odjezdu na soutěž najdete zde. Díky zisku tří medailí si ze štědře dotovaného závodu odnesou 1,2 milionu dirhamů, což odpovídá přibližně 9 milionům Kč. K úspěchu přijel vítězům poblahopřát šejk Nahyan bin Zayed Al Nahyan a další představitelé země. Vítězný tým z ČVUT jim na závěrečném ceremoniálu předvedl autonomní sběr předmětů pomocí dronů.

Navzdory nepřízni počasí

Drony spolupracující ve skupině na MBZIRC soutěžily v několika disciplínách, z nichž nejobtížnější Challenge 3 představovala sběr předmětů různých barev a tvarů a jejich přenášení na stanovená místa. Podmínkou je, že stroj musí manévrovat zcela samostatně bez jakéhokoliv zásahu operátora, což vyžaduje prvky umělé inteligence a představuje špičku současných technologických možností. Do finále se tu dostalo 17 týmů. Každý z nich měl 10 minut na přípravu a 20 minut na splnění podmínek, což bylo později zkráceno na 8 minut. Český tým tu s počtem 56,154 bodů s přehledem získal první místo. Všechny výsledky najdete zde.

Další disciplínou bylo Challenge 1 - automatické přistání na plošině tažené za jedoucím autem. Do finálového závodu se tu probojovalo 24 týmů, které měly 5 minut na přípravu a 15 minut na samotnou soutěž. Tady tým z ČVUT získal 97,653 bodů ze sta možných a odnesl stříbrnou medaili. Od zlaté je dělil jediný bod. Všechny výsledky najdete zde.

V obou závodních dnech se soutěžilo vždy v obou disciplínách a do finálního výsledku se započítával vítězný pokus. Během prvního dne však bylo utkání přerušeno pro nepřízeň počasí, a proto byla změněna pravidla - zkrátil se soutěžní čas druhého dne. Ale i s touto novou situací si odborníci z ČVUT dokázali poradit.

"Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější, a jako jediní jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny čtyři pokusy v disciplínách řešených helikoptérami," řekl po závodu vedoucí týmu Martin Saska. "Po prvním soutěžním dnu, kdy síla větru dosahovala hodnot na hranici možností helikoptér, jsme byli v nejobtížnější disciplína na prvním místě, což prokázalo robusnost našeho řešení."

Vítězství v ostré konkurenci

Umístění v závodech Challenge 1 a Challenge 3 český tým kvalifikovalo do soutěže Grand Challenge, která se skládá ze tří dílčích úkolů. Tady se konaly závody všech tří soutěžních úkolů naráz a byla dvě kola, přičemž se opět započítával lepší výsledek.

Odborníci z ČVUT v této soutěži původně být neměli, ale pravidla umožnila se spojit s jiným týmem, který předtím nesoutěžil v jejich kategoriích. Proto sedali dohromady s kolegy z univerzity v Padově pro řešení pohybu jedoucího vozidla, které za jízdy manipulovalo s nástroji a společně získali stříbro.

Přestože jsme se stříbrnou příčkou v Grand Challenge opravdu nepočítali, velice se nám vydařilo druhé kolo, kdy náš dron přistál na jedoucím vozidle ve velmi krátkém čase, a drony nasbíraly a do cíle doručily rekordní počet předmětů," popsala průběh závodu tisková mluvčí FEL ČVUT Libuše Petržílková. "K úspěchu přispěli také Italové, kteří zvládli odnavigovat svého robota tak, aby splnil celý zadaný úkol. Bohužel ale jejich navigace byla manuální, tudíž jsme získali méně bodů, než kdyby stroj manévroval autonomně (tedy jako naše drony)".

Cílem akce pořádané každé dva roky je posunout vývoj robotiky tak, aby se autonomní stroje lépe uplatnily v komerční sféře, při záchranných operacích i při plnění vědeckých a ekologických úkolů. V současnosti to znamená především zlepšovat systémy umělé inteligence, počítačového vidění, orientace ve složitém terénu a schopnosti spolupráce s jinými roboty i s lidmi.

Letošní ročník probíhal v mimořádně ostré mezinárodní konkurenci. Do soutěže se přihlásilo 143 týmů ze 47 zemí, z nichž organizátoři vybrali 26. Mezi nimi byly například skupiny z Carnegie Mellon University, University of Zurich, University of Bonn, Imperial College London a další.

Úspěch týmu z FEL ČVUT v konkurenci nejprestižnějších vědeckých pracovišť světa opět potvrzuje, že drony a robotika obecně představují obor, v němž má Česko šanci uspěti na mezinárodní úrovni - pokud tu ovšem budou vytvořeny podmínky, které by jeho rozvoj podporovaly a nikoliv brzdily.

Libuše Petržílková, Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.