Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Deník uchazeče o licenci: 6. Spiknutí živlů

Šestým dílem se konečně dostáváme k vlastním zkouškám pro získání licence pilota bezpilotních prostředků. Aby to nebylo jednoduché, tentokrát problémy působilo počasí a zdraví.

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

 

Termín zkoušek byl určen na 29. června a teoretická i praktická část se měly odehrávat na amatérském letišti Sobínka (téměř na dohled od ruzyňského letiště). Mohlo by se zdát, že když ten den předvedu všechno, co jsem se při celkem poctivé přípravě naučil, budu mít odpoledne všechno za sebou. Nakonec to ale dopadlo trochu jinak.

 

Písemný test

Meteorologická předpověď na ten den hlásila zataženo, místy déšť, což samo o sobe nebylo dobré, skutečnost ale předčila i ta nejpesimističtější očekávání: říci, že lilo jako z konve by bylo zlehčováním situace.

Aby to nevypadalo, že si vymýšlím, ocituji denní tisk z toho dne: "Ve Středočeském kraji extrémně prší a bude vydatně pršet i nadále. Meteorologové ráno vydali výstrahu s nejvyšším stupněm ohrožení. V Praze byla vyhlášena povodňová pohotovost a vchod stanice metra Muzeum byl zaplaven."

Takže se mi trochu ulevilo, když volali z Úřadu pro civilní letectví, že praktická část zkoušek se odkládá na neurčito. Mám přijet rovnou do ÚCL, abych si odbyl aspoň teoretické testy. Ani cesta do Ruzyně nebyla jednoduchá; když jsem jel po dálničním okruhu, v některých chvílích se liják měnil v přívalový déšť, kdy nebylo vidět nic jiného než červená světla auta přede mnou.

V Ruzyni mě přívětivě přivítali dva komisaři ÚCL - vzápětí mě ale obstoupili a vyžádali si doklady, zatímco zpředu na mě mířila kamera. Vypadalo to, že jsem zatčen, ukázalo se ale, že jde o proceduru, která zajišťuje regulérnost zkoušek.

U zkoušek je nutné předložit vlastní dron, doklady o jeho pojištění, kolky v hodnotě stanovené ÚCL, deníky zmiňované v minulém dílu seriálu, části provozní příručky týkající se normálních a nouzových postupů (nejlépe zalaminované) atd..

Pak jsem dostal test. V podstatě to bylo stejné jako v autoškole. Obsahuje 30 otázek, zaškrtává se správná ze čtyř možností, je na to 45 minut a celý průběh se nahrává na video. Většina otázek je samozřejmě z Doplňku X, nechybí ale i některé z Provozní příručky (ty obecnější povahy). Nejde o znění předpisů, ale o jejich aplikace na konkrétní situace.

Měl jsem špatně jen dvě odpovědi - takže jsem prošel.

 

Na letišti

Náhradní termín pro letové zkoušky byl stanoven na 4. července, tedy o 5 dní později. Měl jsem už letové figury dokonale nacvičené a věřil jsem si, přesto jsem ještě odjel na chalupu trochu trénovat.

Ale už při odjezdu z Prahy jsem se nějak necítil ve své kůži - a bylo to den ode dne horší. Poslední noc jsem myslel, že nedožiji rána - a ještě ke všemu jsem ji celou strávil nejen v zimnici a horečce, ale i na toaletě, protože obsah trávicího traktu mě opouštěl všemi tělními otvory. Měl jsem odtud pěkný výhled na zahradu, kde k ránu blikavě dohasínaly solární lampičky. Připadal jsem si jak na hřbitově.

Ráno jsem do sebe nalil spoustu hořkého čaje a v horečce vyrazil na Sobínku. První, o co jsem se tam zajímal, bylo WC - jenže tahle vymoženost tam nedorazila. Při zkušebních letech jsem se tedy nacházel v poněkud nesoustředěném stavu...

Zkoušky se opět nahrávají na video. Je potřeba dodržovat některé zásady: především musíte stroj držet pořád před sebou - v žádném případě nedopusťte a aby vás nebo komisaře přeletěl. Zkoušené manévry byly přesně ty, které jsme si už popsali v jednom z předchozích dílů seriálu. Nakonec jsem předvedl náznak fotografování a přistál s Phantomem do ruky.

Praktické testy jsem tedy měl bez problémů za sebou, licenci k provozování leteckých prací jsem tím ale ještě nezískal. Z mé strany to sice bylo všechno, teď ale musel ještě úřadovat ÚCL. V čem přesně tahle poslední fáze spočívá, si povíme v příštím a posledním díle seriálu.

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnočtvrtek, 04 leden 2018 11:18
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173215 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61871 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54745 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29021 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more