Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Licence na letecké práce není napořád

Ne všichni, kdo uvažují o získání licence k provozování leteckých prací nebo činností pro vlastní potřebu prostřednictvím dronu, vědí, že časová platnost je omezená na pouhé dva roky. Ve skutečnosti je ale dobré na případném prodloužení platnosti začít pracovat mnohem dříve.

Přiznám se, že patřím k těm absolventům zkoušek na letecké práce, kteří zjistili časové omezení licence, až když si na graficky zdobném certifikátu Povolení k provozování leteckých prací všimli nenápadné věty: "...toto povolení zůstává v platnosti..." a data s letopočtem o dva roky vyšším. O obnovení tedy je nutné před uplynutím dvouleté lhůty žádat, ve skutečnosti je ale dobré s tím začít pokud možno mnohem dřív. Podle webu ÚCL s tím můžete začít nejdřív půl roku před vypršení platnosti - a vřele to doporučuji.

 

Jak prodloužit platnost

Prodloužení platnosti je na první pohled jednoduché: podle webu ÚCL stačí jim poslat poštou, do datové schránky nebo přinést na podatelnu jen žádost o prodloužení, potvrzení o pojištění odpovědnosti za dron a kopii deníku letů. Žádost o prodloužení je týž formulář CAA/F-SLS-044-n/2013 (ke stažení zde), který se vyplňoval při zažádání o udělení licence. Vyplňuje se stejně, jen v úvodu se místo čtverečku s nápisem "o vydání" zaškrtne sousední "o prodloužení platnosti" (a samozřejmě bude jiné datum).

To vypadá jednoduše, jenže v praxi to tak jednoduché nebylo - právě proto, že jsem řešení nechal na poslední chvíli. Teprve po upozornění z ÚCL jsem zjistil, že je nutné po dvou letech žádat nejen o prodloužení licence na letecké práce (případně leteckých činností pro vlastní potřebu), ale také o povolení k létání. To se při vyřizování licence uděluje nejdřív, samotná licence pak následuje až s ne zrovna malým časovým odstupem. Z čehož mimo jiné vyplývá, pokud o prodloužení licence zažádáte těsně před vypršením dvouleté lhůty, tak už nejspíš nemáte platné povolení k létání.

Ještě před žádostí o prodloužení licence je tedy nutné žádat o prodloužení tohoto povolení (případně s časovým předstihem udělat obojí najednou). I v tomto případě se vyplňuje stejný formulář jako před dvěma lety (tentokrát jde o CAA/F-SLS-027-n/2012, ke stažení zde) a i tady je rozdíl jen v zaškrtnutí políčka "o prodloužení platnosti" - a případné uvedení všech nových skutečností.

Společně s tímto formulářem také ÚCL vyžaduje opětné vyplnění a zaslání formulářů "Letadlový park" a "Přehled dálkově řídících pilotů" (jak mají vypadat, najdete tady).

 

Nový dron

Drony morálně zastarávají snad ještě rychleji než mobily, takže leckdo žádal o licenci na letecké práce s jiným strojem, než s jakým by je chtěl vykonávat o dva roky později. Právě prodloužení je vhodná příležitost, jak to poměrně jednoduše a levně dát do pořádku na úředních lejstrech. Ze všeho nejdřív přitom musíte na výše zmíněných formulářích kromě políčka "o prodloužení platnosti" zaškrtnout i políčko "o změnu" a ve formuláři vyplnit všechny údaje týkající se nového stroje. Budete také muset na nový dron vytvořit Provozní příručku a nové seznamy pilotů a seznamy dronů.

Kromě toho ÚCL při změně stroje požaduje už jen doklad o nabytí dronu a čestné prohlášení o tom, že původní stroj bude používán pouze k rekreačním a sportovním účelům. Současně je třeba úřadu zaplatit 400 Kč. Kdybyste ale chtěli povolení rozšířit na víc strojů, platba by už šla do tisíců.

Paralelně s tím je také nutné u pojišťovny sjednat přenesení pojistky na nový dron. A samozřejmě na konec přenést štítek se poznávací značkou ze starého na nový.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnočtvrtek, 22 srpen 2019 14:57
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • LukABS
    LukABS 18. 8. 2019 7:48 Odkaz Komentáře

    Děkuji vám za tento článek. Již delší dobu uvažuji o vyřízení licence a jsem vděčný za každou informaci ohledně celého procesu. Bohužel zatím by to pro mě bylo ekonomicky nevýhodné. Nemám představu, kde bych byl schopen profi licenci využít tak, aby se mi tato investice vyplatila.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57255 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more