Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skládací dron Vitus: Walkera se snaží vrátit úder

Úspěch skládacího a při tom výkonného minidronu DJI Mavic svádí k napodobování. Většinu takových pokusů není třeba brát moc vážně, ale jsou i výjimky. Nepochybně mezi ně patří Walkera Vitus - už proto, že pochází od firmy, která v oboru něco znamenala a zjevně pořád nehodlá zemřít.

Dronů od Walkery byly ještě nedávno plné modelářské obchody. Mohutná ofenziva konkurence od společnosti DJI (především všechny modely Phantom podpořené příchodem revolučních posil Mavic a Spark) je ale postupně vytlačila na okraj zájmu českých prodejců a dnes tuzemská nabídka působí dojmem pouhého rozprodávání starých zásob.

 

Je Walkera za zenitem?

Ze zdejší perspektivy se tedy může zdát, že Walkera odchází, nebo už odešla na smetiště dějin, to je ale jenom optický klam. V jejím sortimentu pořád je několik strojů, které se snaží držet krok s dobou - a nyní se jí konečně podařilo vzbudit větší pozornost novým skládacím dronem Walkera Vitus.

Čínská firma Walkera založená roku 1994 se původně specializovala na výrobu modelů helikoptér i komponent pro ně a brzy mezi modeláři získala docela slušné jméno. Nástup dronů nezaspala a před příchodem společnosti DJI (také čínské) patřila mezi jejich přední výrobce pro oblast hobby. Její produkce se většinou pohybovala někde na pomezí hraček pro začátečníky a strojů pro mírně pokročilé vážnější zájemce, kteří nemají na špičkové stroje. K jejím nejzajímavějším výrobků patřila originálně řešená "sportovní" Walkera Runner.

Z kategorie pokročilejších strojů pro fotografování a filmování jsou kvadrokoptéra Walkera Scout a hexakoptéra Walkera Tali. Mezi "profi" výrobky se Walkera snažila proniknout hexakoptérou X800. Ovšem všechny tyto produkty jsou vybavené závěsem pro kameru iLook (rovněž výrobek Walkery), jejíž parametry jsou už zastaralé a nijak to nezlepšuje ani možnost nahradit ji neméně zastaralými GoPro 3 nebo 4.

Za skutečně profesionální dron tak z produkce Walkery lze považovat snad jen Voyager 4 s kamerou 4K, který se designem až nestydatě podobá DJI Inspire. Sice stojí podstatně méně (Voyager 3 se u nás prodává, či spíše doprodává za 58 tisíc Kč) ovšem i parametry jsou podstatně horší. Jen tak namátkou: kamera má rozlišení videa jen 1920 x 1080 pixelů při 60 fps, zatímco kamera pro Inspire 2 má při stejné smímkové frekvenci rozlišení 4K.

Předností dronů od Walkery byly poměrně nízké ceny, problémem horší parametry a někdy i nižší spolehlivost oproti stále se zlepšující konkurenci. Dlouho se zdálo, že po příchodu DJI Walkeře definitivně ujel vlak. Nový Vitus ale ukazuje, že lámat nad ní hůl by bylo přece jen trochu předčasné. 

 

Mavic Killer

Na Walkeře Vitus je při prvním pohledu sympatické už to, že se sice snaží postavit úspěšnému DJI Mavic, přesto ale tentokrát nesklouzla k bezduchému kopírování. Jsou tu tedy skládací ramena i vrtule, ale také skládací nohy, které u Mavic někdy dost chybí. Odlišný je i design - trup v rozloženém stavu poněkud připomíná vodoměrku.

Ve složeném stavu je Vitus trochu delší než Mavic, ale výrazně užší, dá se proto snadněji ukládat do pouzder a přepravních zavazadel. Výška je přibližně stejná. Kamera s rozlišením 4K z obrysu vyčnívá ještě víc než u Mavic, což trochu vzbuzuje obavy. Tříosý gimbal však působí znatelně robusnějším dojmem než u konkurence od DJI.

Vitus je vybaven detekcí překážek používající optické i ultrazvukové senzory - na rozdíl od Mavic ale ve třech směrech. Což konkrétně znamená, že má také boční senzory a možnost nehody je nižší. Kombinace GPS a senzorové výbavy dává naději na velmi přesné držení pozice a bezpečný let. K dispozici jsou podobné automatické režimy jako u Mavic a Spark: ovládání gesty, selfie, následování vybraného objektu atd.

Podobná jako u DJI Mavic, ale ne stejná, je koncepce ovladače. Také tady je nutné mít externí zobrazovací jednotku v podobě smartphonu, na rozdíl od Mavic tu ale je adaptér umožňující snadno uchytit i větší tablet. Vysílačka Vituse však je zřetelně rozměrnější a přesto nemá LCD displej. Obraz na displej se přenáší v reálném čase při rozlišení HD. Na svém webu Walkera upozorňuje, že ovládací aplikace je zatím jen pro iOS, zatímco pro Android bude až během září. Září však už minulo...

Důležitá je cena - a ta se tváří velmi příznivě; i tady se Walkera dál drží osvědčené strategie být výrazně levnější. Na konzervativním českém trhu sice stroj ještě není, zahraniční e-shopy ho ale nabízejí za něco málo přes 18 tisíc Kč, tedy na necelých dvou třetinách ceny Mavic v základním balení.

Není proto divu, že příchod Walkery Vitus doprovázely titulky typu "Mavic Killer!" nebo "Mavic Knockout!", na to však je ještě trochu brzy. Rozhodnou až zkušenosti z reálného provozu - od skutečných letových výkonů, přes kvality obrazu až po dostupnost náhradních dílů. Ale také marketing, v němž se konkurenční DJI zatím ukazuje být nepřekonatelná.

 

Základní parametry

rozměry ve složeném stavu: 233x114x93 mm

hmotnost: 890 g

video: 4K/30 fps

foto: 12 mpx

obrazový úhel kamery: 85 stupňů

gimbal: tříosý

akumulátor: 5200 mAh

maximální doba letu: 25 min.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnočtvrtek, 05 říjen 2017 08:47
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte