Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Test DJI Mavic Mini. Díl 3: Co umí a co neumí kamera

Minule jsem sice slíbil, že další díl testu DJI Mavic Mini už bude o létání, jenže s dronem byly problémy, o kterých bych nerad psal, dokud o nich nezjistím víc. Ale i tak se létalo, fotilo a natáčelo, takže to trochu prohodíme a v tomhle dílu se budeme věnovat kameře kapesního minidronu, zatímco o létání bude až ten další.

PRVNÍ DÍL RECENZE

PŘEDEŠLÝ DÍL RECENZE

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL RECENZE

 

Dron, který se vejde do kapsy, spolehlivě létá a přitom má slušnou kameru, se může v mnoha situacích hodit - a jak roste mediálně vybičovaná fóbie z dronů, je to čím dál aktuálnější. Proto jsme se tu poslední dobou kapesním strojům hodně věnovali, viz recenze na Ryze Tello, Symu W1, Wingsland S6 a další.

A proto jsem taky pořídil DJI Mavic Mini, u kterého specifikace naznačovaly, že by to mohl konečně splňovat, což by ospravedlňovalo i vyšší cenu oproti jmenovaným minidronům.

Jinak řečeno: malých dronů na hraní už je dost, síla DJI Mavic Mini ale měla spočívat právě v jeho kameře (a v letových výkonech o jejichž skutečné podobě bude následující díl).

Takže: jak je to s kamerou doopravdy? Než se pustíme do hodnocení, bude dobré se seznámit s jejími specifikacemi od výrobce, abychom měli představu, co se od ní asi tak má čekat.

 

Kamera DJI Mavic Mini: specifikace

čip: CMOS, 1/2,3"

rozlišení: 12 MP

ohnisková vzdálenost objektivu: 24 mm ekv. kinofilmu

obrazový úhel objektivu (FOV): 83 stupňů

světelnost: f/2,8

ISO video: 100 - 3200 automatické

ISO foto: 100 - 1600 automatické

ISO foto: 100-3200 manuální

formát fotografií: JPEG

závěrka: 4 - 1/8000 s

foto 4:3: 4000 x 3000 bodů

foto 16:9: 4000 x 2250 bodů

video: 2,7K 25/30fps, fullHD 25/30/50/60fps

max. bitrate: 40 Mbps

 

Než poprvé zmáčkneme spoušť

Z údajů výrobce vyplývá, že se nesplnily předpovědi o rozlišení videa 4K a že nebudou k dispozici snímky RAW. Nijak zvlášť mi to nechybí; 4K zatím nechtějí ani TV studia a RAW častěji požadují nároční amatéři než profesionální redakce. Trochu horší možná je nízké bitrate, ale co by taky člověk chtěl od dronu velikosti dlaně. Důležitější je, že od jiných dronů téhle velikostní kategorie se Mavic Mini odlišuje tříosým gimbalem, který dokáže otočit kameru nejen kolmo dolů, ale i 20 stupňů nad horizontální rovinu. Takže už ne jen přenos z kamery, ale možnost opravdu fotit a natáčet.

obr: Navzdory trpasličím rozměrům působí gimbal spolehlivě a umožňuje natáčení nejen kolmo dolů, ale i 20 stupňů nad horizontální rovinu

 

Základní ovládání kamery je stejné jako u předešlých dronů DJI: na přední stěně ovladače vpravo spoušť fotoaparátu, vlevo videa. Další běžné ovládací prvky jsou po pravé straně plochy dotykového LCD displeje.

Jsou tu ale i odlišnosti. K nejdůležitějším patří písmenka EV na displeji vpravo dole: i když možnosti manuálního nastavení kamery jsou omezené, tady můžete automaticky nastavenou expozici korigovat až o 3 EV nahoru nebo dolů.

Další odlišnost představuje obdélník nad kruhem spouště vpravo, po jehož odkliknutí můžete vybírat mezi natáčením videa a focením (k tomu ale stačí i prostý stisk skutečných tlačítek na přední straně ovladače). Když chcete fotit, dostanete možnost výběru mezi pořizováním jednotlivých snímků a sérií a pár dalších věcí. Pokud klepnete na ikonku kamery, můžete si dál vybírat obrazovou frekvenci a rozlišení.

 

obr: Výběr mezi snímáním a focením a základní nastavení fotoaparátu

 

Úplně vpravo dole na základní obrazovce ovládací aplikace je obdélník s nápisem AUTO, který se po klepnutí změní na M. Můžete pak nastavovat ISO a rychlost závěrky.

Hlouběji do nastavení vedou tři tečky v pravém horním rohu displeje, pokud si na další obrazovce vyberete volbu Camera. Pak si můžete zvolit formát snímku a po případném výběru Advanced settings i pár dalších věcí. Ale popravdě řečeno, moc toho nastavit nejde. A málem bych zapomněl: Mavic Mini neumí dělat panoramata, což je docela škoda.

 

obr: Nastavení kamery z Menu

 

Létající minikamera

Víc k focení a natáčení s Mavic Mini pro začátek není nutné vědět, takže startujeme. Fotografování i natáčení videa je standardně pohodlné, zvlášť když v tom máte praxi z jiných dronů DJI, protože je to prakticky stejné.

Opravdu zajímavé jsou ostatně hlavně výsledky - a ty jsou celkem předvídatelné. Mavic Mini samozřejmě nemůže fotit a natáčet tak jako třeba Mavic 2 Pro, ale soubory jsou nesrovnatelně lepší než z jakéhokoliv jiného dronu stejné velikosti. 

Fotografie jsou slušné nejen za slunečného dne, ale i pod mrakem nebo ráno či v podvečer. Výstupy sice nepůjde použít jako podklady k velkoplošným tiskům nebo do reprezentačních publikací, ale stačí na mnohem víc než jen na sociální sítě nebo weby - jsou použitelné i pro standardní publikování.

obr: Takhle fotí Mavic Mini za dne...

 

Ne tak skvělé už jsou obrázky pořízené za tzv. občanského soumraku, což může souviset i s tím, že stroj v silnějším větru přece jen nedrží ve vzduchu jako přibitý. Ale možná je to také jen nedostatkem mých zkušeností s novým dronem. 

obr: ...a takhle fotí za tmy

 

Prakticky totéž se dá říci o videu: vzhledem k rozměrům dronu a kamery jsou výsledky v běžných světelných podmínkách slušné. Příjemně překvapilo, že navzdory nízkému bitrate je záběr plynulý i při prudkých obratech stroje.

V neposlední řadě máme na Mavic Mini k dispozici gimbal, kterým se zatím žádný ze srovnatelně velkých dronů nemůže pochlubit.

Až doteď tedy jakoby všechno nasvědčovalo tomu, že Mavic Mini není jen drahá hračka, ale mohl by se hodit třeba jako druhý stroj i náročnějším uživatelům, kteří chtějí mít létající kameru pořád všude sebou. Nebo ji brát tam, kde dopředu nevědí, jestli budou létat, ale co kdyby. Nebo kteří cestují někam, kde je to s větším dronem nepohodlné, nebo kde není dobré na sebe moc upozorňovat. Nebo... možností uplatnění pro dron, který se vejde do kapsy, je spousta.

 

obr: Snímek pořízený za slunečného počasí

 

Ale pořád ještě nevíme všechno: jestli to tak opravdu je, záleží i na výkonech a spolehlivosti ve vzduchu. O tom bude příští díl seriálu.

 

PRVNÍ DÍL RECENZE 

PŘEDEŠLÝ DÍL RECENZE

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL RECENZE

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnočtvrtek, 05 prosinec 2019 15:37
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

3 komentáře

 • Marcek
  Marcek 2. 12. 2019 18:45 Odkaz Komentáře

  Dobrý večer,
  je možné dostat drona do FCC modu ? jako to umí Air a jiné drony od DJI.

 • Jan A. Novák
  Jan A. Novák 15. 12. 2019 10:14 Odkaz Komentáře

  S největší pravděpodobností to možné není, protože jsou dvě verze ovladače: pro CE a pro FCC

 • Jaroslav Vogl
  Jaroslav Vogl 20. 12. 2019 10:19 Odkaz Komentáře

  Dobrý den
  K Mavic Mini a módům - co jsem se dočetl mód prakticky není možné změnit - ovladač registruje vaši polohu a po změně na "americký mód" jej změní zpět na "evropský". Pouze vyčteno - bez praktických zkušeností.

Pro psaní komentářů se přihlašte