Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dron poháněný alkoholem

Výdrž dronů ve vzduchu není nic moc - většinou se počítá sotva v desítkách minut. Walkera ale  představila stroj, který by měl létat přes hodinu. Umožňuje mu to palivový článek.

 

Konstruktéři známého čínského výrobce Walkera chtějí, aby jejich profesionální model QR X900 mohl létat hodinu i víc. Li-on akumulátor v něm proto doplní miniaturní palivový článek GenSmart, který jej bude za letu dobíjet. Jedná se tedy v podstatě o hybridní pohon.

Princip palivového článku objevil již v roce 1839 Sir Wiliam Grove z Walesu. Vodík je přiváděn na anodu (zápornou elektrodu) a kyslík (vzduch) na katodu. Za přítomnosti platiny se atom vodíku rozpadá na proton a elektron. Kladně nabitý proton projde speciální membránou, zatímco záporný elektron skrz ni nepronikne a je nucen putovat elektrickým obvodem, přičemž vykonává práci. Elektrony se pak spojí s protony a atomy vodíku se na katodě slučují s kyslíkem za vzniku vody.

Zdrojem energie přitom nemusí být jen čistý vodík, ale i jiná paliva, která jej obsahují, tedy i běžný benzín, nafta, propan či jiné známé pohonné hmoty. Stejně tak je možné používat trvale obnovitelné zdroje, například etanol nebo metanol vyrobený z rostlinných produktů.

Vestavba palivového článku tedy řeší i další nepříjemný problém dronů: dlouhé nabíjení po letu. Palivový článek stačí doplnit metanolem a stroj může opět vzlétnout. Generátor má hmotnost 1200 gramů a dává maximální výkon 1500 W.

Dron QR X900 s tímto pohonem Walkera poprvé představila na veletrhu CES 2016. Jedná se o těžkou profesionální hexakoptéru vybavenou gimbalem pro kameru Canon 5D MkIII. Její využití se předpokládá především v policejních a požárních službách, v zemědělství a pro výzkumné účely.

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174981 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more