Informační portál o světě bezpilotních prostředků

S kvadrokoptérou na dovolenou letadlem

Kde jinde pouštět drona než na dovolené - a na dovolenou se často létá letadlem. Ovšem vzít sebou svůj oblíbený stroj není tak jednoduché, protože letečtí dopravci vidí v lithiových akumulátorech ohrožení bezpečnosti. Co tedy dělat, abychom neměli při odbavení problémy?

Není žádným tajemstvím, že li-ion akumulátory mají tendence k přehřívání nebo vznícení, zvlášť pokud se poškodí, zkratují nebo jsou vystaveny vyšší teplotě. Letecké společnosti je proto považují za nebezpečný náklad. Proto od 1. července 2015 směli tyto baterie letecky zasílat jen vybrané subjekty a od 1. dubna 2016 se hromadně nesmějí zasílat vůbec. To se týká samozřejmě především obchodníků - a to je také důvod, proč jsou v poslední době problémy s dodávkami akumulátorů objednaných přes internet. Jak to ale je s individuální dopravou?

Podle nového pravidla vydaného Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA - International Air Transport Association) při pasažérských letech od 1. dubna 2016 nesmějí být lithiové akumulátory dopravovány samostatně jako náklad. Smějí ale být přepravovány jako součást elektronického zařízení, k němuž patří.

Z tohoto hlediska je důležitý pojem "malé zařízení poháněné lithiovými bateriemi" (Small Vehicle Powered by Lithium Batteries). Jako příklady se obvykle uvádějí především výrobky typu minisewway, hoverboard a podobné, vztahuje se ale i na modely, což je kategorie, za níž bude dopravce jistě považovat dron.

Podle tohoto pravidla také mohou být při pasažérských letech akumulátory nabity pouze na 30 procent své kapacity. Jak to ovšem letecké společnosti zjišťují, není jasné.

Od října 2015 také v USA platí nařízení americké organizace FAA (Federal Aviation Administration), podle něhož nesmějí být přepravována odbavená zavazadla (lidově řečeno kufry, které odevzdáte na přepážce letiště) obsahující tyto akumulátory - cestující je smí mít pouze v palubním (příručním) zavazadle, nebo prostě u sebe. Smí být určené pouze k osobnímu použití. U menších typů přitom není množství omezeno, u akumulátorů s kapacitou 101 až 160 Wh smí mít u sebe nanejvýš dva kusy. Podobné omezení platí také v Číně.

Baterie dopravované v příručním mají být vhodně zabalené - buď v původním obalu od výrobce, nebo s kontakty vhodně chráněnými před zkratem, nejlépe v tzv. safe pack, bezpečnostními sáčky, které prodávají některé modelářské prodejny.

Evropští dopravci zatím speciální pravidla nemají, nejspíš ale nic nezkazíte,pokud se budete řídit americkými předpisy, protože je často akceptují i neamerické letecké společnosti. Na internetových diskusích je ale možné číst naopak o případech, kdy letištní kontrola vyhazovala baterie z příručních zavazadel.

Web Letiště Václava Havla na otázku týkající se dopravy akumulátorů odpovídá takto: "Běžné baterie a akumulátory pro napájení převážené elektroniky (např. mobilní telefony, fotoaparáty) jsou povoleny. V případě jiných elektrických zdrojů (například akumulátory s volným elektrolytem) se pro informace o možnostech přepravy obraťte na vaši leteckou společnost."

Takže jsme se toho moc nedověděli, protože s autobaterií poletí na dovolenou málokdo. Zdá se tedy, že při dopravě dronu je možné se nadít ledačeho - konkrétní výklad předpisů zřejmě záleží na dopravcích, případně na tom, na jakého jejich zaměstnance narazíte (a asi i na tom, jestli zrovna nevládne nervozita kvůli nějakému čerstvému bombovému útoku).

Zajímaly by nás proto Vaše konkrétní zkušenosti s konkrétními leteckými společnostmi a letišti, pokud už jste s dronem někdy letadlem letěli. Napište nám buď sem nebo na facebookový profil DroneWebu - jistě jde o problém, který právě teď v létě nejspíš zajímá hodně majitelů kvadrokoptér.

Naposledy změněnoúterý, 02 srpen 2016 12:05
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57255 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29524 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more