Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kritický problém Mavic 2: akumulátor může zlikvidovat dron

To si takhle v pohodě létáte s Mavic 2 Pro nebo Zoom - a najednou je konec: obrazovka ovladače zamrzne, stroj zmizí z oblohy. Při troše štěstí ho najdete rozbitý na zemi, pokud se štěstí nedostaví, tak ho už nenajdete. V prvním případě, nejspíš bude bez akumulátoru, což je divné. A nejde o vzácný případ; takových zpráv poslední dobou nápadně přibývá.

 

 

Přímo tohle se mi sice nestalo, ale moc nechybělo. Chystal jsem se svůj Mavic 2 Pro poslat do vzduchu - a nepovedlo se mi do něj dostat akumulátor. Vzpomněl jsem si na případ vyčtený ze sociálních sítí, který popisuji v perexu tohohle článku, a akumulátor jsem si prohlédl. Důvod, proč nešel připojit, se ukázal rychle: byl nafouknutý. Přesně jako to popisoval nešťastný autor zmíněného příspěvku.

Může být; nejen lidé, ale i akumulátory jsou smrtelné. Nafouknutý kus jsem vyřadil a používal jiné baterie - jenže o měsíc později se příhoda opakovala v mnohem nebezpečnější variantě. Po přistání se ukázalo, že baterie drží ve stroji už jen silou vůle: za letu se nafoukla a povyskočila z lůžka. Od ztráty ne právě levného dronu mě dělil necelý milimetr.

Ani to ještě není špatným zprávám konec. V následujících dnech se ukázalo, že po vychladnutí akumulátor zase splaskl. Je víc než pravděpodobné, že kdybych si předchozího problému nevšiml (moc nechybělo), po dalším letu už bych svůj Mavic hledal rozložený na kusy někde v lese.

obr: Varovný příznak, baterie jde špatně nasadit. Ale někdy vyskočí až ve vzduchu... 

 

Nastal tedy čas udělat dvě věci: prohlédnout si diagnostiku vadné baterie a podívat se, co o problému říká internet. Ukázalo se, že umírající zdroj energie se narodil v září 2018 a má za sebou 33 cyklů.

Internetové diskuse to v podstatě potvrzují: akumulátory pro Mavic 2 mají tendenci opouštět toto slzavé údolí po necelých dvou letech existence, což je jako na potvoru blízko záruční době. Může se tak klidně stát i po pouhých 20 cyklech, přestože literatura tvrdí, že obvyklá životnost je 100 až 250 cyklů. Protože akumulátory DJI Mavic 2 jsou "chytré", těžko z toho vinit špatné zacházení. Zvlášť, když takových zpráv rychle přibývá.

Co s tím?

Popravdě, nevím. Samozřejmě je nutná důkladná kontrola před letem, ale možnost, že se akumulátor nafoukne za letu a vyskočí z kontaktů to nevyloučí. A reklamace za těchto okolností nebude snadná - dokonce i v případě, že zbytky dronu najdete. Každopádně je dobré o tom vědět a být mimořádně opatrný.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more