Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Deník uchazeče o licenci: 4. Z úřadu mi přišlo psaní

Dostáváme se ke 4. dílu seriálu o ne právě lehké cestě k licenci pilota bezpilotního prostředku. V minulém dílu jsem využil čekání na odpověď od ÚCL ke šprtání teorie na testy a k nácviku pro praktické zkoušky. No a teď se to stalo: odpověď na mou žádost z úřadu konečně přišla!

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

 

Takže si to zopakujme: 24. dubna 2017 jsem udělal prví krok k získání dokladu s názvem Povolení k provozování leteckých prací objednávkou k přípravě na zkoušky u firmy Telink a zaplacení této služby. Firma mi poslala předvyplněnou přihlášku pro ÚCL a požadované dodatky k ní. O tři dny později, tedy 27. dubna, jsem to všechno vyplněné odeslal doporučeně na adresu Úřadu civilního letectví (ÚCL) - a byl toho pořádný balík.

Na dotaz "Co dál?" mi od školící firmy přišla odpověď "Teď už nezbývá než čekat".

A tak jsem čekal.

 

Přerušené řízení

Čekání využité k přípravě na zkoušky trvalo do 22. května, kdy od ÚCL přišel dopis, v němž se tučně skvěla slova "Usnesení" a "se přerušuje".

Což nevypadalo moc povzbudivě, zvlášť když jsem si omáčku kolem druhého slova přečetl podrobněji: "Správní řízení vedené u Úřadu na základě podané žádosti č. j. xxxx se přerušuje, a to do doby, kdy správní orgán obdrží od žadatele doplněné nebo opravené ty části příloh, které byly při zpracování žádosti vyhodnoceny jako nevyhovující nebo neúplné, nejpozději do 22. 8. 2017. Pokud nebude žádost doplněna do tohoto data, správní řízení bude zastaveno."

Ve skutečnosti se neděje nic nepatřičného - jde o standardní krok celého řízení, jak ještě uvidíme o nějaký ten odstavec dál. Ale ještě předtím se podíváme, co v mé žádosti chybělo.

ÚCL požadoval dva doklady: kopii osvědčení o uzavřeném pojištění odpovědnosti z provozu dronu a doklady o jeho vlastnictví. Pojištění odpovědnosti je povinné stejně jako u aut, je ale dobré zařídit to tak, aby běželo od data co nejbližšího zkouškám, protože do té doby ho vlastně platíte zbytečně. V mém případě bylo sjednáno u pojišťovny Alianz a stálo 7056 Kč, každoroční udržovací poplatek ale bude nižší.

Dokladem o vlastnictví dronu je stvrzenka nebo faktura o nákupu. Pokud jste ho získali jinak, stačí místopřísežné prohlášení o vlastnictví - vzory takových prohlášení najdete na internetu.

 

S poznávací značkou OK

Radostnější je druhá část formuláře, kde je uchazeči předběžně sdělena registrační značka dronu začínající legendárními písmeny OK - takže jsem se vlastně stal majitelem skutečného letadla, byť bezpilotního. Značku musíte bezpečně a spolehlivě upevnit na trup stroje. V dopise ale nechybí ani poněkud temné upozornění, že "v případě zastavení správního řízení bude předmětnému letadlu předběžně přidělená poznávací značka odebrána".

To úplně nejdůležitější je na konci dopisu: jméno úředníka nebo úřednice, který nebo která má žádost na starosti. Oficiálně se mu nebo jí říká oprávněná úřední osoba. V této fázi je nejlepší jí zavolat a domluvit další postup.

Zastihnout úřední osobu se mi podařilo až 2. června, paní byla velmi příjemná a domluvili jsme datum konání zkoušek na 29. června. Bude stačit, když chybějící listiny přinesu tam. Společně s nimi budu muset u zkoušek odevzdat kolek ve výši 4400 Kč.

Chtěl jsem jít ke zkouškám připravený co nejlépe, proto jsem si v této fázi procesu u firmy Telink ke všem předešlým službám připlatil ještě další tři hodiny teorie a praxe - jejich náplň a průběh jsou popsané v předešlém díle seriálu. Při té příležitosti Telink také realizoval připevnění štítku s poznávací značkou na dron.

V příštím díle seriálu už půjdeme ke zkouškám - a už teď můžu prozradit, že to bude docela dramatické, i když trochu jinak, než si asi představujete.+

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnoúterý, 07 listopad 2017 20:01
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57255 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29524 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more