Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X21: Miniaturní dron nejen na hraní

Malé laciné drony jsou v první řadě hračky, stroje pro děti nebo pro začátečníky. To splní ovšem, jen pokud se povedou, protože v opačném případě spíš odradí. Když je ale takový model opravdu dobrý, může být i ještě něčím víc - a to je právě případ minidronu Syma X21.

Důvodů, proč začínat malým levným dronem, je víc: nezraní, nic nerozbije, když vy rozbijete jeho, o moc nepřijdete. Pro děti a začátečníky ideál. Hodí se ale i pro pokročilé operátory dronu, protože s takovým strojkem můžete létat třeba každý den a za každého počasí doma nebo v práci (když se šéf nedívá, samozřejmě). A "vylétanost" je jeden z důležitých předpokladů, abychom nehavarovali s velkým drahým strojem - to vám ostatně potvrdí i piloti skutečných letadel.

Takže když jsme od firmy RCprofi dostali k vyzkoušení miniaturní dron Syma X21, bylo zřejmé, že rozměry a cenou (1190 Kč) se pro tyto účely dokonale hodí. Ale ještě bylo třeba zjistit, jestli totéž lze říci i o provedení.

 

Před startem

Obsah balení dronu Syma X21 je sice skromný, ale odpovídající této cenové kategorii: dron s akumulátorem a nasazenou ochranou vrtulí, ovladač (4 články AA si k němu musíte dokoupit), návod, USB nabíječ, sada náhradních vrtulí a šroubováček, bez kterého se nedostanete do pouzdra na baterie v ovladači.

Stroj i jeho ovládání jsou příjemně jednoduché. Prostě zapnete... ale zas tak úplně jednoduché to není.

Ani tím to ale nekončí, protože Syma X21 je na rozdíl od konkurence stejné cenové kategorie vybavená barometrickým výškoměrem. Později uvidíme, že je to skvělá věc, teď ale musíme barometrickou jednotku kalibrovat. Není to nic složitého: stačí položit dron na místo startu a oba joysticky na ovladači současně stáhněte k sobě vpravo (tj. po úhlopříčce) a dvě až tři vteřiny tam podržte. V návodu je to názorně nakreslené a vysvětlené.

Pro první let je ovladač nastaven v režimu "slow", kdy reaguje na povely s majestátní rozvážností. Až si budete sami sebou více jistí, můžete jej přepnout do režimu "fast". Nastaví se pravým joystikem jeho přitažením k sobě a přidržením, dokud ovladač nepípne. Stejným způsobem pak lze zpět přejít na režim "slow".

Před vzletem lze také nastavit režim, kdy dron se neřídí podle toho, kde má příď, ale podle postavení operátora. Různí výrobci mu říkají různě, tady je to "headless". Dobrá věc nejen pro začátečníky, ale i tehdy, když přesně nevíte jak je dron ve vzduchu orientovaný (u tak malého stroje se to stane snadno i v malé vzdálenosti) a přesto chcete, aby vás poslouchal.

Tím se ale dostáváme k jednomu z mála problémů tohoto stroje: Syma X21 sice umožňuje nastavit dost věcí, z nichž některé bychom v této cenové hladině ani nehledali, naopak bychom tu ale na ovladači marně hledali tlačítka, která k tomu u jiných dronů bývají určená. Všechno se děje jen prostřednictvím různých "hmatů" pomocí joysticků a vypínače. V návodě jsou sice názorně popsané, přesto je to poněkud nepohodlné.

 

Stabilní a odolná

Po zapnutí ovladače a dronu začnou oba blikat, čímž si říkají o spárování. Není to nic nemravného, stačí levý joystick dát úplně dopředu a pak zas úplně k sobě. Blikání přestane a můžete vzlétnout.

Tedy... na přidání "plynu" (levý joystick vpřed) dron nejdříve nereagoval, ale když jsem páčku zase stáhl, najednou se vznesl. Kdyby vás to rozčilovalo, můžete použít tlačítko vpředu na ovladači, kterým provedete automatický start.

Stejné tlačítko dokáže také zařídit automatické přistání, nebo přemet ve vzduchu. Ten ale doma raději nezkoušejte. A ven Symu berte jen za pěkného počasí, protože má stejnosměrné motory a od těch ve větru nemůžete chtít mnoho. Dosah vysílačky má být 100 metrů, ale s půjčeným produktem jsem to raději neověřoval.

Po vzletu už následovala jen překvapení, která byla příjemná. Na prvním místě to, že stroj je ve vzduchu překvapivě stabilní. Zatímco s jinými minidrony srovnatelné ceny jde při létání v malém prostoru bytu o neustálý boj s joysticky, Syma X21 stojí ve vzduchu v té výšce, kde ji necháte. Barometrický senzor v tomto případě není jen reklamní trik - pracuje zatraceně dobře: tak vypadá létání pro radost. A až se toho nabažíte, přepnete ze "slow" na "fast" - a bude to čím dál lepší.

Brzy se ukázalo, že testovaná Syma měla tendenci klouzat ve vzduchu do strany. U většiny dronů jsou na ovladači vedle joysticků trimy, kterými se to dá okamžitě napravit, už jsem ale zmínil, že tady je to trochu složitější. Jde jen o zvyk, ostatně snos nebyl tak velký, aby při řízení vadil.

Přinejmenším stejně dobré jako stabilita je i odolnost. Na rozdíl od konkurence je trup Symy X21 zhotovený z měkčeného plastu, který není křehký, ale poněkud pružný. Nějaký ten náraz jí nedělá žádný problém a chrániče vrtulí zajistí, že při kontaktu s překážkou nespadne. Nechal jsem ji v malém prostoru bez řízení - a nestalo se nic víc, že se jen odrážela od zdí. Ale pořád letěla.

Syma X5 byla příjemné překvapení - pro děti a začátečníky skoro ideál, ale pro trénink a "sranda létání" po bytě nezklame ani zkušené piloty.

 

Syma X21

rozměry: 140 x 140 x 30 mm

hmotnost: 43,8 g

doba letu: cca 5 min

dosah vysílače: cca 100 m

akumulátor: LiPol, 380 mAh, 1S

kamera: není

cena: 1190 Kč

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 04 únor 2018 22:24
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte