Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nejlepší drony roku 2018

Titulek není omyl ani tisková chyba, jde o přesný překlad názvu článku na serveru PCmag. Ve skutečnosti je to zhodnocení komerční produkce roku 2017, proto však text není o nic méně zajímavý. Dávat ho sem celý by nemělo smysl, protože zčásti obsahuje informace, které majitelé dronů znají, nebo si snadno najdou jinde. Ale hodnocení typů a výrobců stejně jako situace na trhu nejsou bez zajímavosti.

PCmag je internetová verze prestižního počítačového časopisu PC Magazine, takže jeho hlas má váhu. Současně je ale primárně určen publiku, jehož většina nemusí mít o dronech hlubší znalosti, takže v textu je hodně balastu (včetně počtu vrtulí u jednotlivých typů), nebo reálií platných v USA (ceny, legislativa atd.). Na druhou stranu ale článek přináší zajímavý pohled na stav trhu s drony, v jakém vstupuje do právě začínajícího roku 2018.

 

Top Ten

Autoři článku hodnotili parametry, vybavení, automatické letové režimy, ovládací systém, rozlišení kamery a cenu, respektive poměr cena - výkon. Mezi prvních deset se probojovali jen tři výrobci: DJI, Parrot a Yuneec. Bodové ohodnocení mělo desetistupňovou škálu graficky vyjádřenou pěticí plných, prázdných nebo půlených teček. Výsledné pořadí je následující:

DJI Phantom 4 (plný počet 5 bodů)

DJI Inspire 2 (4,5 bodů)

DJI Phantom 4 Pro (4,5 bodů)

DJI Phantom 3 Standard (4 body)

DJI Mavic Pro (4 body)

DJI Phantom 3 Advanced (4 body)

DJI Spark (3,5 bodu)

Parrot Bebop 2 FPV (3,5 bodu)

Parrot Disco FPV (3,5 bodu)

Yuneec Typhoon H (3,5 bodu)

Ve skutečnosti tu tedy máme jen 4 pořadí, kde o druhou až 4 příčku se dělí několik strojů, většinou různých kategorií (poněkud udivující je, že tu chybí Phantom 4 Advanced). Zdůvodnění výsledků je v testech, k nimž vedou z žebříčku odkazy, pojďme se tedy podívat, co autoři proti jednotlivým typům mají.

 

Zdůvodnění

Vítězství Phantomu 4 může být poněkud překvapující, autoři ale chválí vybavenost a schopnosti. Vadí jen poněkud nadsazená cena (v případě autorů šlo o 788 dolarů) a to, že k automatickému letu podle předem připravené trasy je nutná aplikace jiného výrobce.

O druhou příčku se dělí produkty DJI určené pro dost odlišné kategorie uživatelů. Inspire 2 je špičkový stroj špičkové ceny pro zavedené profesionály - a o polovinu bodu ho připravila právě cena (6200 USD). Nelíbilo se ani to, že pro zpracování záběrů je třeba mimořádně výkonných počítačů. Také Phantom 4 Pro doplatil stejným způsobem na vysokou cenu, aniž by se přihlíželo k tomu, že je podstatně levnější než Inspire 2 (a tudíž určený jiné klientele) a přitom má kameru která v jeho kategorii nemá konkurenci. Článek kritizuje také nízkou citlivost bočních protikolizních senzorů.

I na stupínku o další polovinu bodu nižším nacházíme jen samé výrobky od DJI. Phantom 3 Standard tam odsunulo to, že listy vrtulí se občas ocitají v záběru kamery, a akumulátory se dlouho nabíjejí (mě by asi víc vadil malý dosah ovladače). Mavic sem odsunula skutečnost, že navzdory ne právě nízké ceně si musíte ještě pořídit smartphone nebo tablet, abyste dostali plnou funkčnost. Vadily také problémy při startu z trávy a nižší stabilita ve větru ve srovnání s Phantomy (mě víc vadí horší kamera ve srovnání s P4 - o P4Pro ani nemluvě). Phantom 3 Advanced sem zařadilo zkreslení obrazu kamery v rozích a malá výdrž baterie.

O další příčku níž překvapivě nacházíme DJI Spark, jeden z největších trháků sezóny 2017. Může za to poděkovat malé výdrži ve vzduchu, chabým parametrům kamery, malému dosahu ovladače a nutnosti pořídit si drahý smartphon nebo tablet, aby byl stroj plně funkční. Parrot Bebop FPV Disco a FPV 2 mají podobné problémy: nízký dosah ovladače a obraz nic moc (v tomto případě je kamera ještě ke všemu typu rybí oko). FPV Disco navíc není multikoptéra ale model letadla, takže potřebuje prostor na přistání.

Poloprofesionální Yuneec Typhoon H se na tuto příčku do nepříliš lichotivé společnosti létajících hraček dostal poněkud nespravedlivě - například výtka na příliš velký ovladač pomíjí zabudovaný 7 palcový displej, který nemá žádný z konkurenčních typů a představuje naopak konkurenční výhodu.

Některé z uvedených typů jsme recenzovali i na DroneWebu, na odkazech tedy můžete porovnat naše hodnocení s PCmag.

 

DJI a ti druzí

V obecné části článku si PCmag všímá absolutní dominance DJI na trhu s drony, které čínský výrobce dosáhl technickými inovacemi (nutno ovšem dodat, že i promyšlenou marketingovou trategií). Za jeho největšího konkurenta považuje Yuneec, jehož Typhoon H je cenou srovnatelný s levnějšími Phantomy, přitom má některé funkce strojů pro profesionály (plně otočná kamera, možnost dvojího ovládání atd.) a ještě ke všemu netrpí snahou DJI mít uživatele stále pod kontrolou přes internet. Za DJI ovšem bohužel pokulhává díky nižší spolehlivosti.

DJI Inspire 2 se Yuneec snaží konkurovat profi hexakoptérou Tornado H920, která je levnější a přitom v mnoha ohledech přinejmenším srovnatelná. Jeho kamera CGO4 je upravenou verzí profesionálními fotografy oblíbeného Panasonicu GH4.

PCmag také zmiňuje neúspěšnou snahu výrobce akčních minikamer GoPro o vstup na trh dronů - mocně propagovaný nástup dronu Karma skončil fiaskem a ani návrat její vylepšené verze na velkou slávu nevypadá.

Za naděje trhu 2018 PCmag považuje nové americké firmy Power Vision (drony PowerEgg a PowerEye) a Autel Robotics (X-Star), stejně jako již zavedenou 3D Robotics (dron Solo určený pro kamery GoPro). Teprve příští měsíce ale ukáží, jestli jde o realitu nebo výraz patriotismu.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Více z této kategorie: « PF 2018 S dronem do propasti »
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:165939 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:58566 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:43896 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:26662 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more