Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X5UW: levný dron s kamerou

Drony Syma se staly stálicí trhu, oblíbené jsou zejména mezi začátečníky pro nízkou cenu, odolnost, spolehlivost a celkem slušné výkony. Nyní jsme dostali k otestování stroj Syma X5UW Pro - a tady jsou naše zkušenosti.

Produkce firmy Syma se pohybuje od hodně levných a jednoduchých modelů pro děti nebo úplné začátečníky (jako třeba X21, který jsme tu testovali nedávno), až po typy vybavené kamerou a FPV přenosem. Ty už míří na náročnější uživatele, kteří se o létání s drony zajímají vážněji, ale z nejrůznějších důvodů zatím nechtějí moc investovat. Právě do téhle kategorie spadá Syma X5UW za 2390 Kč, kterou jsme dostali k otestování od firmy RCProfi. Je také možné si objednat poněkud dražší balení Syma X5UW Pro, v němž kupující najde i náhradní akumulátor (2690 Kč).

 

Pohled do krabice

Syma X5UW je v podstatě nástupce úspěšného typu X5C - jde o dron vybavený kamerou s možností přenosu obrazu na aplikaci ve smartphonu. Pomocí náklonu smartphonu ho také můžete ovládat, ovšem nechybí ani klasická vysílačka, s níž je to přece jen o dost pohodlnější a přesnější. Stroj obsahuje barometrický výškoměr a kompas, samozřejmostí je automatický start a přistání, nebo funkce přemetu ve vzduchu.

Balení má podobu šikovné polystyrenové krabice, která sice nemá podobu transportního kufříku, přesto může posloužit jako ochrana při dopravě na místo létání. Uvnitř je kromě dronu a vysílačky také jednoduchá USB nabíječka, čtečka paměťových karet, ochranné koše na vrtule, sada náhradních vrtulí, šroubovák a udělátko na přichycení smartphonu k vysílačce. A samozřejmě kamera, kterou po rozbalení konektorem a jednoduchým bajonetem připevníte ke stroji.

Čtyři články formátu AA, které vyžaduje vysílačka, v balení nejsou, ty si musíte dokoupit.

Poněkud neuvěřitelně zní tvrzení na stránkách e-shopu, že Syma X5UW umí létat po předem naplánované trase - byl jsem tedy zvědavý, jak to zvládne stroj bez přijímače signálu satelitní navigace.

V balení jsou dva návody: anglický, který je pěkně vyvedený a svázaný, ale obsahově poněkud skromný, a český v podobě poněkud ledabylého až salátovitého skladu výstupů z tiskárny - ale s některými cennými informacemi navíc (včetně právě popisu funkce plánování trasy). Takže doporučuji ho alespoň sešít, nebo ještě lépe ofotit do smartphonu ve správném pořadí listů.

Dron samotný má na pohled příjemný, účelný a skladný design. Kombinace krvavě rudé metalízy a stříbrných prvků může někomu připomenout americké bouráky či sovětské rozhlasové přijímače z 50. let minulého století, ale proti gustu žádný dišputát, jak říkávali staří.

Zkušenější uživatel si asi všimne důležitější věci: vrtule pohánějí kartáčové elektromotorky prostřednictvím ozubeného převodu, což poněkud budí obavy - každý pohyblivý mechanický prvek navíc, do systému vnáší ztráty a zvyšuje pravděpodobnost poruch. Vrtule se na motorové hřídele nasazují prostým nasunutím, takže je třeba být opravdu důsledný a před startem ještě zkontrolovat.

 

Do vzduchu

Stejně jako u minule recenzované Symy X21, i vysílačka tohohle modelu nemá klasické trimy. Případné nevyváženosti řízení se kompenzují pomocí poměrně složitých hmatů s pákami řízení, což je dost nepraktické - zvlášť pro někoho, kdo už je zvyklý na běžné uspořádání velkých dronů. Stejným způsobem se dějí i nezbytné kalibrace před letem (kompas, barometrický výškoměr). V českém návodu je naštěstí vše poměrně dobře popsané.

Startovní sekvence je naopak příjemně jednoduchá. Stačí zapnout vysílačku, pak tlačítko na dronu a LED na obou se rozblikají. Pak se levým joystick ovladače vyklopí do krajní polohy od sebe a k sobě, diody přestanou blikat a je možné vzlétnout. Existují i další možnosti, jak odstartovat, všechny jsou popsané v návodu.

První roztočení motorů přineslo úlek: ozubená soukolí vydávají netypický řachtavý zvuk, který vyvolává pocit, že se děje něco neblahého. Nesmíte se nechat odradit - po dalším přidání plynu se stroj vznese a řachtavý zvuk zmizí. Tedy přesněji změní se do něčeho, co poněkud připomíná menší cirkulárku. Zkrátka a dobře ty převody jsou znát.

Jinak ale jde o živý stroj, který pěkně poslouchá, takže létat s ním je radost - zvlášť když po prvním vyzkoušení přejdete ze začátečnického modu do pokročilého. Díky dobře vymyšleným chráničům vrtulí jde létat i v interiérech nebo složitějším prostředí, vše také nasvědčuje, že materiál tahle Symy snese i menší pády a drsnější přistání.

Létat venku ale je dobré jen v příznivých podmínkách, protože stejnosměrné motory silnější vítr nepřeperou a dosah vysílače je poměrně malý. Doba letu je poměrně krátká, kritický pokles napětí stroj ohlásí blikáním LED - a pak je dobré opravdu rychle přistát, jinak životnost akumulátoru přinejmenším zkrátíte.

Kameru a pokročilejší ovládání si užijete až po spojení vysílačky se smartphonem a nainstalování příslušné aplikace pomocí QR kódu. Ten najdete na balení a v anglickém návodu. Návod ale současně varuje, že dosah se pak zkrátí na polovinu. Což je 50 metrů a to opravdu není mnoho, takže pozor na to - jistě nechcete, aby se vaše hračka přidala k těm, co už sní svůj věčný sen na střechách, v okapech a korunách stromů.

Jen se smartfonem také jde létat po naplánované trase. Jde o hodně zjednodušení obdobné funkce, kterou mají stroje s GPS: na displeji nakreslíte dráhu letu kolem bodu startu. Tady se ovšem stroj může orientovat jen podle kompasu a výpočtu rychlosti, takže přesnost nic moc.

Také údaje o rozlišení kamery naznačují, že záběry do velkorozpočtového trháku typu Avatara z tohohle neuděláte. Je ale potřeba si připomenout cenu - a tady je její poměr k výkonům dronu velmi slušný. Syma X5UW se v podstatě nachází na horní hranici toho, co může stroj s kartáčovými motory v téhle cenové hladině nabídnout, a tedy ideální možnost jak si vyzkoušet létání s kamerou a ovládací aplikací na smartphonu předtím, než se rozhodneme jestli jít do něčeho dražšího.

 

Parametry

rozměry: 320 x 320 x 70 mm

hmotnost: 125 g

motory: stejnosměrné karáčové

akumulátor: LiPol, 500 mAh

doba letu: 8-10 min

rozlišení kamery: 1 mpx, HD (720p)

udávaný dosah vysílače: 100 m

GPS: není

cena: 2390 Kč

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopondělí, 19 únor 2018 12:36
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte