Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X25Pro: levný úvod do světa lepších dronů

Značka Syma je už přibližně 10 let stálicí na trhu levných dronů, což je v téhle kategorii fenomén. Mezi záplavou produktů neznámých výrobců jde tak o určitou záruku kvality, a tedy šance za poměrně málo peněz získat stroj, který od létání neodradí, ale umožní získat první zkušenosti - a hlavně dobře pobaví. Tentokrát jsme vyzkoušeli dron střední kategorie Syma X25Pro.

Syma na trh uvádí nové modely často, ale většina z nich si je navzájem podobná jak designem, tak i koncepcí a výkony. V poslední době se mezi nimi objevují stroje vybavené GPS a možností přenosu obrazu z kamery na smartphone (FPV), jako například Syma X8Pro, kterou jsme popsali zde. Do stejné kategorie patří také Syma X25Pro, kterou nám zapůjčila k testování firma RCProfi: má GPS, kameru s FPV a některé automatické funkce. Obzvlášť ale potěší, že je levnější. Dá se koupit za 3290 Kč (a pokud byste chtěli balení s náhradním akumulátorem, což se hodí, tak za 3790 Kč).

 

Před prvním letem

Obsah balení v podobě polystyrenové krabice je tradiční: dron, ovladač, kamera, nabíječka, sada náhradních vrtulí, ochranné oblouky vrtulí a pár drobností, o kterých se zmíníme později. Takže se žádné představení typu unboxing se konat nemusí a můžeme jít rovnou na věc. Konkrétně na studium návodu.

V mém balení nebyl originální anglický návod, ale jen český překlad. Obsahově naprosto dostačující, horší ale byla forma, protože šlo o oboustranné skeny sešité kancelářskou sponkou v jednou rohu a na každé straně orientované jinak. Bohužel s neočíslovanými listy, což doporučuji udělat jako úplně první, protože jinak si nejdřív ukroutíte krk, pak návod vzteky roztrháte a nakonec zdemolujete byt nebo zabijete pošťáka.

Po očíslování stran návodu bylo potřeba získat 4 tužkové články do ovladače, protože ty součástí balení nejsou. Trochu mě překvapilo tvrzení návodu, že nesmí jít o dobíjecí typy - jednak takové neznám (jen nabíjecí a jednorázové) takže nevím, co si pod tím představit, jednak by používání jednorázových asi provoz poněkud prodražilo. Dal jsem tam tedy AA akumulátory a nic špatného se nestalo.

Víko pouzdra článků na ovladači se zajišťuje pomocí šroubku, kvůli kterému je v balení malý šroubovák. Šroubek si přímo říká o to, aby byl ztracen - a je trochu nadbytečný, protože pružná západka kryt drží docela dobře.

Současně je třeba nabít akumulátor dronu. K tomu slouží šikovná nabíječka umožňující nabíjení dvou akumulátorů najednou a signalizující stav nabíjení. Nepřipojuje se do zásuvky (takže to vlastně tak úplně nabíječka není), ale do USB konektoru počítače nebo do klasické nabíječky pro smartphony.

Pak už zbývá jen připojit přistávací nohy a oblouky vrtulí (což obojí jde snadno a rychle) - a můžeme na start.

 

Na startu

Jak už jsem zmínil, Syma X25Pro disponuje GPS, jehož výhody si užijete jen v exteriéru, současně ji ale pohánějí stejnosměrné motorky, od nichž se nedají čekat moc závratné výkony. To - společně s udávaným dosahem ovladače jen do 70 metrů - znamená, že je dobré vyhnout se složitému terénu, létat jen za bezvětří nebo hodně slabého větru a k těm 70 metrům se raději moc nepřibližovat.

Jde samozřejmě létat i bez GPS (třeba v interiérech), pak je ale ovládání náročnější. Ochranné oblouky vrtulí jsou tedy velmi užitečné. Nacházejí se ale poměrně hluboko pod rovinou vrtule, takže sice velmi dobře chrání při nepovedených přistáních, méně ale při bočních nárazech.

Spárování s vysílačem je u Symy X25Pro - na rozdíl od mnoha levných dronů - jednoduché, rychlé a naprosto spolehlivé. Před letem se má také provést kalibrace kompasu, která se děje běžným kalibrovacím tanečkem (jedna otočka kolem vertikální osy v horizontální poloze a jedna kolem podélné osy dronu přídí k zemi) a v návodu je dobře popsaná. Pokud chcete pilotovat s pomocí navigačních satelitů, musíte ještě počkat, až stroj začne signalizovat, že má dostatečný signál GPS (opět popsáno v návodu).

 

A letíme!

Takže konečně do vzduchu - a hned na začátku příjemné překvapení: stroj je poměrně tichý a hlavně nemá onen typický řachtavý zvuk převodů stejnosměrných motorků, jakým oblažují okolí mnohé jiné drony téhle kategorie. Dobře se řídí, pěkně reaguje na povely ovladače, a když na to přijde, umí být i docela rychlý.

Díky barometrickému výškoměru dron dobře drží hladinu letu, občas ale má tendence klouzat do stran, takže nechat ho ve vzduchu a řešit něco jiného (jako to jde u drahých strojů) bych tady rozhodně nedoporučoval. Návod na to pamatuje a upozorňuje na možnost trimování. Trochu nezvyklé ovšem je, že na ovladači chybí trimovací tlačítka, ale děje se tak poněkud nepohodlným způsobem: kombinací hmatů na páčkách obou joysticků. Dý se na to ale rychle zvyknout.

Pokud je Syma X25Pro váš první dron, je lepší absolvovat začátečnické lety bez kamery, ale až ho dostanete do ruky, teprve s kamerou je to opravdu to pravé. Připojí se jednoduše pomocí minikonektoru a zasunutím do jakéhosi bajonetu na spodu trupu. Abyste si mohli při létání plně vychutnat požitek z FPV, musíte si ještě na svůj smartphone stáhnout ovládací aplikaci - buď z webu výrobce (adresa je v návodu) nebo pomocí QR kódu na krabici. Díky aplikaci také můžete dron ovládat virtuálními tlačítky z displeje smartphonu, i když ovladačem je to mnohem pohodlnější a přesnější.

Asi nejvýraznější inovací na tomto typu je funkce umožňující naklánění kamery za letu prostřednictvím ovladače, což je velmi užitečné. Poměrně malé rozlišení kamery (HD) z předešlých modelů zůstává, ale jako úvod do leteckého natáčení a FPV létání to stačí. A hlavně to odpovídá ceně dronu.

Syma X25Pro je vybavená varováním před blížícím se koncem výdrže akumulátoru - a je dobré ji uposlechnout, protože rezerva není velká. Trochu potíž ovšem je, že indikační LED na dronu i na ovladači jsou tak slabé, že na slunci je skoro nevidíte.

Podle výrobce dron vydrží ve vzduchu 12 minut, při větru nebo sportovnějším stylu řízení to ale nemusí platit. Doba nabíjení před dalším letem je okolo 150 minut, v žádném případě s tím ale nesmíte začít dřív než akumulátor úplně vychladne.

Musím se přiznat i k několika menším haváriím, při kterých se ukázalo, že materiál dronu (opět na rozdíl od leckteré stejně levné konkurence) je velmi odolný a pružný. Ale nejen to: automatika také umí vypnout motor, pokud vrtule narazí na překážku, nebo ji něco brání v pohybu. Dokáže tak zabránit mnohem větším škodám, včetně zničení motoru nebo něčemu ještě horšímu.

 

Automatické režimy

GPS v kombinaci s ovládací aplikací umožňuje i některé automatické letové funkce. Nejsem zrovna velkým příznivcem jejich používání, protože i u mnohem sofistikovanějších (a dražších) dronů představují nejspolehlivější cestu, jak o stroj přijít - natož pak u dronu s malým dosahem, krátkou výdrží ve vzduchu a slabými motory. Ale jednou tady jsou, tak proč se o nich nezmínit.

Samozřejmostí je v téhle cenové kategorii automatický start a automatické přistání. Stroj také umí udělat na povel přemet, i když jsem nikdy nepochopil, k čemu je to dobré (tedy pokud netoužíte ho rozbít doma o strop). Naproti tomu užitečnější je tzv headless mod, kdy dron poslouchá povely podle vaší polohy a ne podle své. Takže pokud přesně nevidíte jak je ve vzduchu orientovaný (což se i při malé vzdálenosti stane poměrně snadno), nepošlete ho omylem definitivně za hranici dosahu vysílačky, když chcete, aby se vám vrátil.

Jednou z největších výhod GPS je funkce nejčastěji zvaná RTH, což znamená, že dron se vrátí na místo startu, pokud ztratí řídící signál. Další často užívanou funkcí je Follw Me, kdy vás dron sám následuje, třeba při jízdě na lyžích, na kole atd. Syma ovšem nemá senzory překážek, takže opatrnost je v tomto módu velmi potřebná. Naprogramovat lze také létání v kruhu kolem vás, nebo po předem stanovené trase.

 

Závěr

Tak jako ostatní produkty tohoto výrobce nabízí Syma X25Pro za málo peněz poměrně hodně muziky a slušnou spolehlivost i odolnost. Nečekejte sice, že když má stejné funkce jako mnohem dražší drony, že s ní půjde dělat to samé - přesnost, dolet, výdrž, kvalita obrazu a mnoho dalších parametrů strojů za desetitisíce jsou samozřejmě někde úplně jinde. Ale pro začátečníky, zájemce o občasné polétání někde za domem, kteří do toho z nejrůznějších důvodů nechtějí moc investovat, nebo dokonce pro děti ve věku, kdy už jsou schopné pochopit FPV a automatické funkce, je to skvělá volba. A třeba i vstupenka do světa náročnějších dronů nebo jiné technické záliby.

 

Specifikace

rozměry s chrániči a nohami: 465 x 465 x 110 mm

průměr vrtulí: 180 mm

hmotnost dronu s kamerou a chrániči vrtulí: 235 g

frekvence vysílače: 2,4 Ghz

udávaný dosah vysílače: 70 m

akumulátor: Li-ion, 7,4 V, 1000 mAh

udávaná výdrž ve vzduchu: 12 min

doba nabíjení: 150 min

rozlišení kamery: HD

obrazový úhel kamery: 90 stupňů

cena: 3290 Kč

Naposledy změněnopátek, 26 duben 2019 20:21
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

  • Kamila
    Kamila 13. 11. 2019 17:13 Odkaz Komentáře

    Dobrý den, čtu vaše recenze a zajímalo by mne, jaký model byste mi doporučil. zda tento vámi popsaný X25Pro nebo X8Pro. Jsem naprostý začátečník, drony mě zajímají hlavně z důvodu fotografování a videa. Vím, že nemohu očekávat vysokou kvalitu obrazu. Je to možnost, jak pořídit záběr trochu jinak. Poradíte?

  • Mirek
    Mirek 14. 12. 2019 20:58 Odkaz Komentáře

    Dobrý den, zdá se mi , že X25Pro je lepší než starší brácha X8Pro.

Pro psaní komentářů se přihlašte