Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X8Pro: létání s GPS za hubičku

Na první pohled vypadá Syma X8Pro jako dron úplně jiné kategorie, než doopravdy je. Velký stroj má některé vnější tvary podobné Phantomům a zajímavé věci má i uvnitř. Při seznamováním se s ním bylo neustále třeba si připomínat jeho cenu, abychom toho po něm nechtěli příliš mnoho.

Určitá vnější podobnost dronu Syma X8Pro s Phantomy od DJI ještě nemusí nic znamenat, protože tak vypadá celá řada produktů od jiných výrobců. V tomhle případě ale jde podobnost dál: stroj je vybavený přijímačem GPS signálu, kompasem a barometrickým výškoměrem i některými tomu odpovídajícími režimy letu (včetně automatického návratu na místo startu), ovladač je možné propojit se smartphonem nebo tabletem a po stažení příslušné aplikace vidět on-line obraz palubní kamery, kameru jde naklánět a podobně. Cena 5490 Kč pak hned vypadá jinak - současně ale upozorňuje, že oproti násobně dražším produktům DJI, Yuneec a dalších tu nějaké rozdíly jistě budou - písmenka "Pro" v názvu neberte moc vážně.

 

Před letem

Syma X8Pro je jakýmsi logickým pokračováním a momentálně nejvyšším stupněm strojů Syma X21 a Syma X5UW, které jsme tu recenzovali nedávno. Dostanete ji v šikovné dvoupatrové krabici, do níž lze dron po letu zase pěkně uklidit, aniž byste si připadali jako luštitelé hlavolamů. Škoda jen že k transportu na místo letu se vzhledem k nepříliš odolnému materiálu moc nehodí - rozměrný stroj si o nějakou přepravní bednu přímo říká.

V balení kromě dronu, kamery, ovladače, akumulátoru dronu, nabíječky a dalších nezbytných věcí najdete také sadu náhradních vrtulí, držák pro připevnějí smartphonu k vysílačce a drobné nářadí. Nejsou tu baterie do ovladače - ty si musíte přikoupit.

Návod je sice samozřejmý, tentokrát ale je (na rozdíl od návodů u mnoha dražších strojů) celkem poctivě a názorně udělaný - jak v anglické, tak v české verzi.

Dron musíte po vybalení složit, tj. připevnit podvozkové nohy a chrániče vrtulí, což jde snadno a rychle. Ne tak samotné vrtule, k nimž potřebujeme klíč, který je součást balení.

Pokud chcete využít možnosti ovládání s pomocí smartphonu (byli byste hloupí, kdybyste nechtěli, protože v tom tkví hlavní přednost tohoto produktu), musíte si do svého mobilu stáhnout příslušnou aplikaci Syma GO (jakási obdoba DJI GO u dronů DJI) pomocí QR kódu v návodu. Oproti DJI GO ovšem je grafické rozhraní podstatně skromnější: kromě samotného obrazu tu už je jen 5 ikonek s nejzákladnějšími funkcemi.

Asi nejzásadnější rozdíly oproti dražším dronům s GPS představuje kamera, motory a dosah vysílačky. Kamera má rozlišení jen 720p (tedy HD), motory jsou stejnosměrné (kartáčové), dosah se udává 150 metrů. To limituje jak kvalitu snímků a videonahrávek, tak i letové výkony - ovšem opět si musíme připomenout cenu.

 

Ve vzduchu

Ze všeho nejdřív musíme samozřejmě nabít akumulátor. Ten je řešen podobně jako u dražších dronů, tj. ve formě jakéhosi zásuvného modulu, což značně usnadňuje manipulaci s ním. V tomto případě ovšem nemá indikaci stavu - nabití poznáme změnou barvy LED na nabíječce z červené na zelenou.

Jak už bylo řečeno, Syma X8Pro je velký dron (úhlopříčně i s chrániči vrtulí 61 cm), na létání doma to tedy není, ostatně doma asi ani nemáte signál GPS, který je jeho největší předností. Až s ním půjdete ven, počkejte na vhodné počasí nanejvýš se slabým větrem, protože od kartáčových motorů nejde čekat žádné zázraky.

Před startem je třeba provést spárování s vysílačkou a kalibrace palubních senzorů, což je dobře popsané v návodu. Trochu problém je, že světlo stavové LED ve vysílačce na slunci skoro není vidět.

Startovací sekvence spočívá v naklonění páčky "plynu" na doraz nahoru a dolů, vrtule se roztočí po jejím návratu do středové polohy. Pak už jen stačí přidat plyn a letíme.

Ve vzduchu je Syma X8Pro živá, poměrně silná a stabilní. Její reakce na ovládací povely mi připadaly trochu opožděné, může to ale být tím, že jsem zvyklý na jiné drony.

Určité problémy se objevily při přistávání. Dron sice dosedl na zem, motory se ale točily ještě dlouho poté. Když jsem zkusil postup pro "okamžité vypnutí motorů" (obě páky k sobě), stroj už stojící na zemi, se nečekaně vrhl proti mě. Dlužno ovšem dodat, že při následné srážce s fotografickým stativem a mojí maličkostí dron potvrdil tvrzení prospektů o odolném materiálu, z něhož je vyroben.

K dispozici jsou také režimy automatického startu a přistání, ale vzhledem k tomu, že testování probíhalo na omezeném prostoru, jsem je raději nezkoušel - a totéž platí i o automatickém návratu na místo startu. Ten je ostatně u dronu s doletem pouhých 150 metrů spíš zajímavou hračkou než záchranou v nouzi, jak je tomu u podstatně dražších a výkonnějších strojů.

 

Závěr

Největší předností dronu Syma X8Pro nepochybně je poměr cena - výkon. Za relativně slušnou částku dostanete stroj, který je jakýmsi mezistupněm mezi low-end drony, které jsou spíš jen hračkami a podstatně dražšími drony, které už jde využívat i poloprofesionálním nebo profesionálním účelům. Můžete si na ní vyzkoušet lecos z toho, co nabízejí, nepředstavujete si ale, že to je totéž: až dvouciferný rozdíl v ceně se nějak projevit musí.

Vzhledem k rozměrům, poněkud složitější přípravě k letu a potřebě mít slušný smartphone to není dron pro děti v předteenagerském věku. Zejména rozměr asi na trhu bude největší slabinou, protože kvalita obrazu a letové výkony se prakticky neliší od téměř kapesních selfie dronů, z nichž mnohé nejsou o moc dražší.

Zralejšímu zájemci naopak může Syma X8Pro poskytnout první úvod do problematiky dronů s GPS - a dát mu šanci si za poměrně slušnou cenu v praxi ověřit, jestli chce jít dál.

Naskýtá se přitom otázka, jestli chce jít dál (tj. do vyšších kategorií dronů) i Syma. Její dlouholetá výdrž na trhu, stejně jako produkce stále náročnějších modelů naznačuje, že na to má.

 

Základní parametry

rozměry: 500 x 500 x 190 mm

hmotnost s aku: 657 g

akumulátor: Li-pol, 2000 mAh

doba letu: 7 až 9 min

udávaný dosah vysílače: 150 m

kamera HD (720p)

cena: 5490 Kč

 

Poznámka: Dron k recenzi zapůjčila firma RCProfi

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoúterý, 13 březen 2018 14:36
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

3 komentáře

 • Radek
  Radek 17. 8. 2018 9:14 Odkaz Komentáře

  Skoda jen, ze jste se nevyjadril ke kamere a kvalite videa a fotek.

 • MS
  MS 29. 8. 2018 7:58 Odkaz Komentáře

  Zdravím, někdy se mě stane, že dron cca2-3m nad zemí začne sám od sebe kroužit (cca 1-1.5m dokola) potom nelze sednout na zem a musím jej před odchytit do ruky.

 • Joáchym Exitus
  Joáchym Exitus 14. 10. 2019 12:17 Odkaz Komentáře

  Celá "recenzia" úúúúúúplne nahovno u mňa !!!
  Ani slovo o kvalite videa a fotiek, jasné že to nebude veľká kvalita, nemá to stabilizíciu ! A fotky len 0.3mpix - ALE TREBA AJ TOTO SPOMENUŤ !!!
  Druhá vec, ako môžete písať akože recenziu a neotestovať všetky funkcie testovaného zariadenia ?!?!? WTF !?!?!?!
  To je také užitočné táto "recenzia" asi ako mŕtvemu zimník alebo stierače na ponorke kuwa...
  Som si kukol 5minútové video na YT kde som názorne videl všetko čo som potreboval a nie 10 minút zabíjať na tejto blbej pepi-stránke !!!
  PS : velice vhodné je mať k tomuto dronu WiFi-extender, ciaomi má jeden brutálne dobrý čo sa dá napájať cez powerbanku, zlepší to videozobrazenie na mobile niekoľkonásobne žiadne sekanie...

Pro psaní komentářů se přihlašte