Informační portál o světě bezpilotních prostředků

ISIS a využití civilních dronů k vojenským účelům

Drony, stejně jako většina pokročilých technologií, vznikly za účelem vojenského využití. Teprve později se rozšířili i do civilního sektoru. Zlevnění a zmenšení elektroniky umožnilo masivní rozšíření i mezi běžné spotřebitele a byla jen otázka času, kdy je využijí polovojenské a teroristické organizace. Zatím nejdále v použití běžných, veřejně dostupných dronů je Islámský stát (ISIS), který je využívá nejen k průzkumu ale relativně čerstvě i přímo v boji.

Moderní civilní drony jsou malé, lehké a mají na sobě kameru s vysokým rozlišením. ISIS je proto využívá po celou dobu konfliktu v Iráku a Sýrii jak k průzkumu, tak i k navádění sebevražedných automobilů na vojenské cíle. V městském prostředí blízkého východu jsou bojující strany jen kousek od sebe a dolet na baterii 20 minut je plně dostačující. Dost důležitá součást každého boje, je také propaganda a pro tu je možné okamžitě použít záběry z dronu. Jako třeba toto video:

Před pár měsíci drony opustily svou pozorovatelskou úlohu a zapojili se přímo do boje. Na záběrech sestřelených dronů je vidět, že k nim stále více zoufalejší bojovníci Islámského státu připevňují granáty a minometné náboje, které posléze shazují na pozemní jednotky. Pro tyto účely jim nejčastěji slouží stroje DJI Phantom nebo o něco dražší a s větší nosností DJI Matrice 100. Stačí jen namontovat vypouštěcí mechanismus a aerodynamicky upravit granát aby padal rovně (například pomocí badmintonových košíčků) a máte relativně levný bojový nástroj.

 

Drony je možné použít také jako nástražný výbušný systém. Dva kurdští bojovníci byli zabiti, když se přiblížili ke spadlému dronu, o kterém si mysleli, že jej úspěšně sestřelili.

DJI Matrice 100 s dvěmi granáty. Credit: Sara Hussein

Obrana před těmito útoky není úplně snadná. Pěchota jim nejčastěji čelí za použití střelby lehkých pěchotních zbraní. Dron je sice zranitelný, ale je velmi těžké ho zasáhnout. V poslední době spekuluje o použití sofistikovanějších prostředků rušení a zneškoďnování dronů

Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174981 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more